Handbaliştii tricolori au făcut primul pas spre calificare

Handbal (m) / Preliminarii CM 2013: ROMÂNIA - BELARUS 25-22

Sport 12 Ianuarie 2012 / 00:00 480 accesări

Naţionala de handbal masculin a României a făcut aseară, la Sala Polivalentă din Bucureşti, un prim pas spre calificarea în play-off-ul Campionatului Mondial din 2013, turneu final găzduit de Spania. În faţa a aproximativ 4.000 de suporteri, România a învins, scor 25-22 (12-14), reprezentativa Belarusului, dar calificarea se va juca duminică, în returul de la Minsk, de la ora 13.30 (în direct la Digi Sport 1). Cu o echipă în reconstrucţie, în care s-au regăsit multe nume noi faţă de partidele cu Luxemburg din toamna trecută, România a trăit multe momente dificile în faţa unei formaţii care trăieşte în special datorită super-vedetei Rutenka (FC Barcelona). România a condus cu 2-0 în min. 5, dar Belarusul a preluat conducerea, 3-2, conducând în min. 24 cu cea mai mare diferenţă, 12-9. Csepreghi a restabilit egalitatea, 12-12 în min. 28, dar pauza i-a găsit în avantaj pe oaspeţi, 14-12 pentru Rutenka şi compania. Echilibrul s-a păstrat şi în partea secundă, România reuşind să revină în avantaj abia în min. 38, 17-16. Deşi Popescu a fost din nou excepţional în poartă, România nu s-a putut desprinde pe tabelă decât în ultimele minute, obţinând un succes meritat, scor 25-22, dar care oferă multe emoţii pentru retur. „Mulţumim suporterilor că au fost al optulea jucător. Încă nu sunt bucuros, aştept şi meciul retur, când sper să câştigăm din nou. Suntem mai buni decât ei pe toate planurile şi nu cred că ar putea să ne bată“, consideră Mihai Popescu. „Victoria este victorie, indiferent de diferenţa la care o obţii. Cred că avem prima şansă de calificare şi putem învinge şi la Minsk“, este de părere şi Alexandru Csepreghi.

Pentru România au evoluat: Popescu (14 intervenţii), Ciobanu; Csepreghi şi Şimicu - câte 4g, Fenici şi Ghionea - câte 3g, Talas şi Ghiţă - câte 2g, Mihalcea 2g (2x7m), Mihai, Şania, A. Stamate şi Dospinescu - câte 1g, Florea (1x7m), Savenco şi Novanc.