Handbaliştii tricolori au pierdut în Slovenia

Handbal (m) / Preliminarii CE 2014: SLOVENIA - ROMÂNIA 34-26

Sport 01 Noiembrie 2012 / 00:00 419 accesări

Naţionala de handbal masculin a României a început cu stângul meciurile din Grupa a 6-a a preliminariilor Campionatului European din 2014. La Koper, tricolorii au cedat, cu 26-34 (13-16), în faţa reprezentativei Sloveniei, locul 6 la ediţia din acest an a turneului final de CE găzduit de Serbia. Cu o echipă complet nouă, în care Eliodor Voica a mizat în special pe handbalişti de la Ştiinţa Bacău, România a început timorat jocul, iar în min. 8 tabela indica 6-1 pentru gazde. Startul exploziv al slovenilor s-a stins treptat, din fericire, tricolorii reuşind să fructifice două superiorităţi numerice şi să se apropie pe tabelă la un singur gol, 12-11 în min. 23. Au urmat însă câteva greşeli în atac, iar pe contraatac gazdele s-au desprins până la pauză la trei lungimi, 16-13. Repriza secundă a fost, din păcate, mult mai slabă pentru România, greşelile copilăreşti din apărare şi ratările exasperante din atac prilejuind Sloveniei un succes extrem de facil. Fără să dea impresia că forţează, gazdele s-au desprins încet, dar sigur, pe tabela de marcaj, care în min. 47 indica 27-18 pentru Slovenia. Scorul final, 34-26 pentru Slovenia, a reflectat pe deplin realitatea din teren în condiţiile în care jucătorii români au comis 18 greşeli tehnice!!! De menţionat însă că pentru România nu au putut evolua patru dintre jucătorii care s-ar fi putut afla printre titulari: Csepreghi, Şimicu, Mureşan şi Fenici, dar şi portarul Irimuş. Următorul joc al României în această grupă va avea loc duminică, de la ora 16.00, la Piatra Neamţ, cu Islanda. Pentru România au evoluat: Popescu (8 intervenţii), Ciobanu (2 intervenţii), Ghionea 5g (2x7m), Dospinescu 4g, Novanc şi Criciotoiu - câte 3g, Ghiţă, Ramba, Talas, Acatrinei - câte 2g, Sadoveac, Rotaru şi Sabou - câte 1g, Păiuş, Grasu, Iancu.