Handbaliştii tricolori au pierdut nemeritat cu Suedia

Handbal / Play-off calificare CM 2015: ROMÂNIA - SUEDIA 24-25

Sport 09 Iunie 2014 / 00:00 680 accesări

Naţionala de handbal masculin a României a cedat, scor 24-25 (9-8), meciul susţinut sâmbătă, la Sala “Dinamo“, cu Suedia, în prima manşă din play-off-ul de calificare la turneul final al Campionatului Mondial din 2015 (Qatar, 17 ianuarie - 1 februarie). Tricolorii au fost aproape de o frumoasă victorie în faţa vicecampioanei olimpice, pe care au condus-o până în ultimele cinci minute. Primele 30 de minute au fost sărace în goluri, apărarea fiind cea care a făcut diferenţa în multe rânduri. Duelul de la distanţă dintre Popescu şi Andersson a fost câştigat de căpitanul României, iar tricolorii intrau la cabine cu un surprinzător, dar meritat 9-8. În lipsa lui Şimicu, accidentat, linia de 9m a României a suferit destul de mult, dar Ghionea şi Sadoveac au compensat prin execuţii sigure, primul în special de la 7m. România conducea nesperat cu 14-11 în min. 38, iar un succes, măcar de palmares, părea realizabil. Proaspăt câştigător al Ligii Campionilor cu Flensburg, portarul Mattias Andersson (36 de ani) a avut o evoluţie formidabilă în partea secundă, iar Suedia a reuşit să preia din nou conducerea cu cinci minute înainte de final. Sadoveac a egalat cu o boltă spectaculoasă la 24-24, după o fază lucrată de Buricea şi Ghionea, dar ultimele nouă secunde de atac au aparţinut Suediei. Scandinavii au obţinut un 7m în ultima secundă după un fault al lui Ghionea, iar Petersen l-a învins pe Popescu: 25-24 pentru Suedia. „Am fost aproape de o mare victorie. În ultimele minute, fără ratările de unu la unu cu portarul, am fi putut câştiga“, a declarat interul dreapta Marius Sadoveac. „Cred că a fost fault în atac, nicidecum 7m la ultima fază. Păcat, pentru că în rest a fost un arbitraj extraordinar. Dacă se încheia egal, ar fi fost un rezultat corect“, a afirmat şi extrema stângă George Buricea. Pentru România au marcat: Ghionea 8g, Sadoveac 5g, Mihalcea, Iancu şi Csepreghi - câte 2g, Fenici, Rotaru, Cristescu, Buricea şi Criciotoiu - câte 1g. De la suedezi s-au remarcat Petersen 6g, Gottfrisson, Ekberg şi Jakobsson - câte 5g. Manşa retur este programată în 15 iunie, la Goteborg. Echipa câştigătoare în dubla manşă se va califica la turneul final al Campionatului Mondial de anul viitor, care va avea loc în Qatar. La turneul final sunt calificate Spania, Franţa, Danemarca şi Croaţia, pentru celelalte nouă locuri calificante din Europa luptând echipele angrenate în play-off.