Handbaliştii tricolori, victorie mare împotriva vicecampioanei mondiale

Handbal (m) / Preliminariile CE 2010: România - Polonia 33-29

Sport 03 Noiembrie 2008 / 00:00 536 accesări

Naţionala masculină de handbal a României a obţinut, ieri, la Buzău, un succes ce poate cîntări enorm în lupta pentru calificarea la turneul final al Campionatului European din 2010, competiţie ce va fi găzduită de Austria. Jucătorii lui Aihan Omer au primit vizita vicecampioanei mondiale, Polonia, de care au trecut cu 33-29 (la pauză 16-13). Debutul partidei n-a fost deloc fast pentru tricolori, care s-au văzut conduşi cu 5-1 în min. 6. Omer a cerut timeout, iar efectele s-au văzut imediat cînd România s-a apropiat la 4-5 (min. 10), Cozma ratînd chiar egalarea, în situaţie de unu la unu cu portarul Szmal. A fost rîndul lui Bogdan Wenta să solicite timp de odihnă şi Polonia a punctat de trei ori la rînd ducînd scorul la 8-4 (min. 15). Un moment important s-a consumat în min. 16, cînd Stănescu a apărat un 7m la Kostrzewa, dînd tonul revenirii tricolorilor. Omer a trimis doi pivoţi pe faza ofensivă, fiecare atac a fost fructificat şi, pe fondul evoluţiei foarte bune a lui Stănescu, România a preluat în premieră conducerea, 9-8 (min. 22)! Avantajul a fost conservat pînă în min. 29 (14-13), iar o “dublă” a lui Ghionea, de la 7m, în final de repriză, a făcut ca la jumătatea partidei România să conducă la trei goluri diferenţă, 16-13. Omul debutului de repriză secundă a fost Ionuţ Stănescu, portarul HCM-ului exasperîndu-şi adversarii cu şapte interveţii salvatoare în primele zece minute! Şania a punctat pentru 21-17 în min. 41, însă vicecampionii lumii au strîns scorul după ce au înscrie de trei ori la rînd (21-20, min. 44). În continuare România, cu Ghionea din nou în zi mare, a menţinut permanent un avantaj de două-trei goluri, însă doar pînă în min. 57 cînd Piwko a marcat de două ori într-un minut adăugînd suspans finalului, 30-29. Susţinuţi frenetic de un public incandescent, tricolorii i-au privat de emoţii pe cei 1.500 de spectatori, Georgescu şi Pîrîianu urcînd avantajul la 32-29 cînd mai era un minut de joc. Polonezii s-au resemnat şi nu au mai contat în ofensivă, iar Omer avea să ceară time-out cu 30 de secunde înainte de final. Motivul n-a fost umilirea lui Wenta, ci răsplătirea celor care au susţinut pe toată durata întîlnirii echipa României: mingea a circulat în ultimele secunde pe traseul Stavrositu - Timofte - Iacob, ultimul semnînd ultimul gol al meciului după o dublă “aeriană”! La ultima fază cei trei au refăcut traseul ce se cimentuise în vremurile în care îmbrăcau tricoul HCM-ului. Cu număr maxim de puncte după primele două etape, România s-a instalat în fruntea Grupei 1 preliminare şi aşteaptă acum confruntările cu Muntenegru şi Suedia, programate la finalul lunii noiembrie.

Au evoluat - România (antrenor Aihan Omer): Stănescu, Bîrză, Buricea 1g, Timofte 2g, Petrea 2g, Şania 3g, Stavrositu, Fenici, Pîrîianu 5g, Cozma 2g, Irimescu, Iacob 4g, Ghionea 13g (4x7m), Georgescu 1g (1x7m); Polonia (antrenor Bogdan Wenta): Szmal, Wichary, Jaszka 1g, Kuchczynski 3g (1x7m), Jachlewski 3g, Siodmiak, Zoltak 1g, Wleklak, Jurecki 4g, Kuptel 2g, Jurkiewicz 8g, Rumniak 1g, Piwko 3g, Kostrzewa 3g (1x7m). Au arbitrat: Thierry Dentz şi Denis Reibel (ambii din Franţa).