Handbaliştii tricolori, victorie zdrobitoare cu Cipru

Handbal (m) / Preliminarii CM 2015: ROMÂNIA - CIPRU 36-19

Sport 03 Ianuarie 2014 / 00:00 504 accesări

Naţionala de handbal masculin a României a început în forţă noul an, câştigând categoric partida cu Cipru, din Grupa a 2-a preliminară a Campionatului Mondial din 2015, care va avea loc în Qatar. În partida disputată aseară, în Sala “Dinamo“ din Bucureşti, tricolorii s-au impus, cu 36-19 (18-10), în faţa modestei reprezentative a Ciprului, după un joc în care diferenţa de valoare nu putea lăsa loc niciunei surprize. Oaspeţii au deschis scorul la prima acţiune a meciului, dar România a marcat următoarele opt goluri ale întâlnirii, iar în min. 10 tabela indica deja 8-1 pentru elevii lui Eliodor Voica şi Sebastian Bota. România a înscris în continuare din toate poziţiile şi cu toţi jucătorii introduşi pe teren, iar în min. 24 s-a consemnat şi cea mai mare diferenţă din prima repriză, scor 15-4. Până la finalul primului act ciprioţii au mai redus din handicap, pe fondul unei uşoare relaxări a tricolorilor, astfel că la pauză a fost 18-10 pentru România. Diferenţa a crescut din nou în prima jumătate a părţii secunde, constănţenii Csepreghi şi Criciotoiu contribuind din plin la acest lucru, iar tabela indica 29-13 în min. 45. Diferenţa maximă s-a consemnat în min.54, 34-15 pentru România, pentru ca scorul final să fie 36-19 în favoarea tricolorilor.

Pentru România au marcat: Csepreghi 5g (1x7m), Criciotoiu şi Mihalcea - câte 4g, Florea, Asoltanei, Acatrinei, Ghiţă, Şimicu şi Cîmpan - câte 3g, Iancu 2g, Fenici, Talas şi Rotaru - câte 1g.

Într-o altă partidă din această grupă, Italia a întâlnit aseară, după închiderea ediţiei, Slovacia. Clasament Grupa a 2-a: 1. România 6p, 2. Slovacia 2p (golaveraj: 59-46), 3. Italia 2p (58-52), 4. Cipru 0p. În etapa a 4-a se vor disputa partidele: Slovacia - Italia (sâmbătă, ora 18.00) şi Cipru - România (duminică, ora 18.00, în direct la Digi Sport 3). La play-off-ul pentru CM din 2015, care va avea loc în Qatar, vor merge câştigătoarele celor cinci grupe preliminare.