HC Dobrogea Sud a pierdut la Porto

Handbal masculin / Cupa EHF

Sport 30 Martie 2019 / 22:46 842 accesări

HC Dobrogea Sud Constanţa a încheiat cu o înfrângere prezenţa în Grupa C a Cupei EHF, cedând, sâmbătă seară, în partida cu prima clasată, FC Porto Sofarma, scor 27-30, la pauză 13-16. Handbaliștii pregătiţi de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic au reuşit să egaleze la jumătatea reprizei secunde, scor 23-23, însă gazdele s-au desprins decisiv la 29-24. Pentru formaţia constănţeană au marcat Crnoglavac 7 goluri, Chikovani 6g, Vujovic 4g, Mocanu 3g, Mladenovic 2g, Malinovic 2g, Kevic 2g şi Csog 1g.

În celălalt meci din grupă disputat sâmbătă, TTH Holstebro a trecut categoric de Liberbank Cuenca, scor 34-22 (19-12).

Clasament: 1. Porto 12p (golaveraj: 196-168), 2. Holstebro 6p (175-160), 3. HCDS 4p (165-174), 4. Cuenca 2p (152-186).

Săptămâna viitoare, miercuri, 3 aprilie, de la ora 18.00 (în direct la TVR HD), în ultima etapă a sezonului regulat din Liga Naţională, HC Dobrogea Sud va întâlni, în Sala Sporturilor din Constanţa, formaţia Potaissa Turda.