HC Dobrogea Sud continuă lupta pentru câştigarea Cupei României

Handbal masculin

Sport 16 Decembrie 2017 / 19:06 1506 accesări
Handbaliștii constănțeni au oferit suporterilor calificarea în Final Four-ul competiţiei

Ultimul meci oficial disputat de Handbal Club Dobrogea Sud Constanța în acest an a adus şi prezenţa în Final Four-ul Cupei României pentru echipa antrenată de Sandu Iacob și Marko Isakovic. HCDS a învins sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanța, pe CSM Făgăraș, scor 30-23, dar desprinderea a venit mai greu decât se preconiza. Partida din sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin a fost una extrem de disputată, oaspeţii cedând abia spre finalul confruntării. În prima repriză, HCDS s-a desprins la 9-5, însă la pauză tabela de marcaj a arătat un singur gol avantaj pentru gazde, 10-9, după ce echipa din Făgăraş a egalat. În repriza a doua echilibrul s-a menţinut până la scorul de 18-16, după care golurile reuşite de Malinovic şi Crnoglavac au stabilit învingătoarea.

Înaintea partidei a fost păstrat un minut de reculegere în memoria Regelui Mihai I al României, iar în pauza meciului spectatorii au aruncat din tribune jucăriile care vor fi donate copiilor defavorizaţi.

Pentru HCDS au marcat Crnoglavac 10 goluri, Malinovic 6g, Rohozneanu 3g, Buricea 3g, Rakcevic 2g, Cutura 2g, Ignat 2g (1x7m), Vujovic 1g şi Susanu 1g.

Jucătorii formaţiei constănţene au intrat în vacanţă, reluarea pregătirilor fiind programată pentru 8 ianuarie.

Tot sâmbătă, Poli Timișoara a trecut de Știința Municipal Bacău, scor 27-22 (12-9), echipa bănăţeană obţinând calificarea în Final Four-ul competiţiei.

Duminică sunt programate ultimele două întâlniri din sferturile Cupei României - ora 11.00: CSM București - Steaua București, ora 12.30: Potaissa Turda - Minaur Baia Mare.