HC Dobrogea Sud, înfrângere în primul joc oficial al sezonului

Handbal masculin / Liga Naţională

Sport 27 August 2019 / 22:20 1028 accesări
Extrema Ionuţ Nistor a marcat cele mai multe goluri pentru HCDS la Baia Mare

Primul meci din prima etapă a sezonului 2019-2020 din Liga Naţională de handbal masculin s-a disputat marţi seară, la Baia Mare, între echipa locală Minaur şi HC Dobrogea Sud Constanţa. Partida a fost una extrem de echilibrată, la pauză scorul fiind egal, 10-10, iar în minutul 56 tabela de marcaj arăta 22-22. Din păcate pentru handbaliştii antrenaţi de Zvonko Sundovski şi George Buricea, gazdele au marcat decisiv pe final şi au obţinut victoria cu scorul de 25-23.

„Două-trei greșeli pe final și s-a decis meciul în favoarea lor. Jocul nu a fost așa de rău, dar e clar că avem nevoie de omogenizare. Dacă în amicale nu s-a simțit atât de tare, acum, când se joacă pe puncte, alta este situația. Se vede că echipa nu este încă sudată. Sperăm să arătăm altfel la următoarele meciuri. Vor intra curând Simovic și Chiuffa”, a declarat pentru site-ul oficial al clubului preşedintele HCDS, Ionuţ Rudi Stănescu.

Golurile formaţiei constănţene au fost reuşite de Nistor 7, Chikovani 5, Malinovic 4, Andrei 4, Omar 3, Csog 1 şi Nikolic 1. Cele mai multe goluri pentru Minaur, 9, au fost marcate de Csepreghi.

Duminică, 1 septembrie, de la ora 17.00, HCDS va înfrunta, în deplasare, în prima manşă a primului tur din Cupa EHF, echipa turcă Antalyaspor.

Programul celorlalte întâlniri din prima etapă - miercuri, 28 august, ora 18.00: CSA Steaua Bucureşti - SCM Politehnica Timişoara (în direct la TVR HD); joi, 28 august, ora 18.00: Potaissa Turda - CSM Bucureşti (în direct la TVR HD), CSM Reşiţa - HC Buzău, CSM Bacău - Dunărea Călăraşi, Dinamo Bucureşti - CSM Vaslui, CSM Făgăraş - CSM Focşani.