HC Farul s-a impus în duelul cu HC Dobrogea Sud II

Handbal (m) / Divizia A, etapa a 2-a

Sport 24 Septembrie 2016 / 23:17 783 accesări

HC Dobrogea Sud II s-a apărat foarte bine, mai ales în prima repriză

Aflată în luptă pentru promovarea în Liga Naţională de handbal masculin, HC Farul a disputat sâmbătă, în Sala Sporturilor, un inedit derby constănţean cu echipa secundă a celor de la HC Dobrogea Sud, în etapa a 2-a din Divizia A, impunându-se cu scorul de 32-26 (13-14). Victoria formaţiei pregătite de Eden Hairi s-a conturat abia spre finalul partidei, tinerii jucători antrenaţi de Aleksandar Adzic dând o replică foartă bună, în special în prima repriză. Întărită cu patru jucători de la echipa mare, portarul Dani Vasile, extremele Bogdan Munteanu şi Claudiu Subţirică şi interul stânga Bogdan Moisă, HC Dobrogea Sud II a jucat de la egal la egal cu HC Farul, impresionând mai ales în defensivă. Drept urmare, a intrat la cabine cu un avantaj surprinzător, dar nu a mai rezistat la acelaşi nivel după pauză. Mai experimentaţi şi valoroşi, elevii lui Hairi au preluat controlul jocului, distanţându-se clar pe tabela de marcaj. Faza partidei a fost oferită de portarul Dani Vasile, care a interceptat o minge la centrul terenului, a urcat rapid spre poarta adversă şi a reuşit să înscrie. În cele din urmă, HC Farul s-a impus fără emoţii şi este în grafic pentru îndeplinirea obiectivului. “Sunt deosebit de supărat pe jucătorii mei, mai ales pentru prima repriză. Mă bucur că după pauză s-au schimbat datele problemei, că experienţa în plus pe care o avem faţă de cei de la HC Dobrogea Sud a contat. A fost un meci atractiv, dar mai avem de muncă la mentalitatea jucătorilor”, a spus preşedintele lui HC Farul, Nurhan Ali. “Se vede că se lucrează bine, că jucăm un handbal frumos, dar s-a simţit experienţa celor de la HC Farul, dar şi faptul că nu am avut soluţii pe banca de rezerve. Sunt mulţumit de felul cum au jucat băieţii”, a declarat tehnicianul lui HC Dobrogea Sud II, Aleksandar Adzic.

Au marcat: L. Niţu 7, C. Ion 6, Stankovic 5, Savu 4, Loghin 4, Lekovic 2, A. Pană 2, Tudorancea 1, Susanu 1 pentru HC Farul, respectiv Moisă 8, Subţirică 6, B. Munteanu 4, A. Andrei 3, Pătru 2, D. Vasile 1, Răducanu 1, Culea 1 pentru HC Dobrogea Sud II.

Celelalte rezultate ale etapei: CSU Târgovişte - CSM Bucureşti II 23-46, CSM Botoşani - Politehnica Iaşi 20-43, Ştiinţa Bacău - CSM Ploieşti 29-34 , HC Buzău - Danubius Galaţi 31-27. ACS Atletico Alexandria şi LPS Piatra Neamţ au stat.