HCM a câştigat şi cu Celje

Handbal masculin

Sport 06 August 2013 / 00:00 514 accesări

După ce sâmbătă, la Cetez, câştigase, cu 26-23, primul amical disputat în cantonamentul din Slovenia împotriva echipei RK Sevnica, locul 5 în prima ligă slovenă, Handbal Club Municipal Constanţa a întâlnit, aseară, într-o altă partidă de verificare, pe Celje Pivovarna Lasko, fosta câştigătoare a Ligii Campionilor. Confruntarea dintre HCM Constanţa şi Celje Pivovarna Lasko s-a încheiat cu victoria campioanei României, scor 25-24. Cei doi tehnicieni au convenit la final să se mai joace o mini-repriză de 15 minute, care a revenit tot constănţenilor, scor 7-4. Antrenorul Zvonko Sundovski a folosit şi în acest meci toţi jucători aflaţi în cantonament, inclusiv pe Alexandru Csepreghi. Interul stânga a revenit după o pauză de aproximativ patru luni, reuşind chiar şi un gol în poarta slovenilor. În schimb, extrema dreaptă Marius Sadoveac s-a accidentat la călcâi şi a fost nevoit să urmărească ultima parte a meciului de pe banca de rezerve. HCM va disputa mâine un nou meci amical, urmând ca pe 10 august, cu Maribor Branik, să încheie şirul jocurilor de pregătire din Slovenia. În perioada 14-17 august, handbaliştii constănţeni vor participa la un puternic turneu internaţional în Macedonia, la Struga.