HCM a cîştigat şi al doilea meci cu Dinamo

Sport 05 Februarie 2009 / 00:00 660 accesări

După succesul de marţi seară, scor 29-20, Handbal Club Municipal Constanţa a cîştigat şi meciul revanşă disputat, ieri dimineaţă, în Sala Sporturilor, împotriva celor de la Dinamo Bucureşti. Formaţia pregătită de Zoran Kurtes s-a impus şi de această dată, la fel de clar, scor 34-27, la capătul unui meci în care diferenţa de pe tabelă s-a conturat abia în ultimele zece minute ale jocului. Meciul a fost unul mult mai echilibrat decît primul, niciuna dintre formaţii nereuşind să se desprindă decisiv. A fost 1-1, 5-5 şi 11-11, doar finalul primelor 30 de minute aducînd un avantaj de trei goluri pentru HCM: 17-14. Tehnicianul Zoran Kurtes a dorit să vadă la lucru cît mai mulţi dintre componenţii lotului, astfel că pe parcursul celei de-a doua reprize în teren şi-au făcut apariţia chiar şi cîţiva dintre cei care în mod normal nu prind lotul de 14. În aceste condiţii, jocul HCM-ului a fost unul sinuos, formaţia noastră alternînd jocul precis pe cele două faze cu cel mai puţin inspirat şi în care lipsa unor relaţii de joc şi-a pus amprenta. Scorul s-a modificat des în favoarea fiecărei echipe, de la 18-14 pentru HCM, ajungîndu-se la 20-19 pentru Dinamo şi apoi la 27-24 pentru HCM. Dinamo a egalat ultima dată la 27, iar din acel moment nu au mai reuşit nici un gol până la final ! În schimb, Stănescu şi compania a mai punctat de şapte ori, stabilind scorul final la 34-27, unul ce conferă un moral bun formaţiei constănţene înaintea jocurilor oficiale. „Este adevărat că încercăm să fim mai agresivi în apărare, să jucăm mai exact. Vrem un ritm mai alert în atac, mai combinativ şi mai rapid prin care să surprindem adversarul pentru că aşa se joacă handbalul în campionatele puternice. Au fost două amicale binevenite înaintea începerii campionatului. Nu au fost cele mai reuşite jocuri, dar aşa se întîmplă în partidele de pregătire, se pierde din concentrare. S-a rulat şi întreg lotul pentru a vedea fiecare jucător, chiar şi pe cei ce nu prind lotul de 14“, a spus antrenorul secund Eden Hairi. În finalul partidei, Kurtes i-a dat posibilitatea să evolueze şi tânărului portar Mihnea Stere, acesta avînd cîteva intervenţii foarte bune, cîştigându-şi admiraţia suporterilor ce l-au răsplătit cu aplauze. Nu au evoluat, din cauza accidentărilor, Hejtmanek, Şoldănescu şi Nicolae, în timp ce Timofte şi Adzic au fost menajaţi. Au marcat - pentru HCM: Toma - 7goluri, Schuch şi Băiceanu - cîte 5g, Mureşan 4g, Sadoveac şi Buricea - 3g, Popovic şi Pavlovic - cîte 2g, Sabou, Murtaza şi Săulescu - cîte un gol; pentru Dinamo: Dimache 5g, Cojocea, Ganea, Purcărea şi Stoica - cîte 4g, Manea - 3g, Nica, Santeiu şi Voica - cîte un gol. Au arbitrat: Adrian Georgescu şi Mihai Moldoveanu (ambii din Constanţa).

HCM va disputa primul meci oficial al anului sîmbătă, în Sala Sporturilor, cînd va întîlni, în prima etapă a returului, pe CSM Medgidia, partida urmînd să înceapă la ora 11.00.