HCM a făcut primul pas spre Final 3

Handbal (m) / Liga Naţională, play-off, meciul 1: HC ODORHEI - HCM CONSTANŢA 28-31

Sport 30 Aprilie 2014 / 00:00 1283 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a câştigat, marţi seară, primul meci din play-off-ul Ligii Naţionale de handbal masculin, scor 31-28 (18-17), în deplasare, cu HC Odorhei. Oboseala acumulată în ultima perioadă s-a resimţit în debutul jocului, gazdele fiind în avantaj pe tabelă în primele 17 minute, scor 11-9. Criciotoiu, Buricea şi Şimicu au adus Constanţa pentru prima oară în avantaj, 12-11 - în min. 20, iar harghitenii au rămas în joc în special datorită extremei Andrei Mihalcea. Ultimele zece minute ale primei reprize au fost marcate de deciziile arbitrilor Belean şi Călina care au lăsat HCM-ul în trei jucători în min. 25, după ce i-au eliminat pe Buricea, Adzic şi Şimicu. Cricitoiu a înscris pentru 14-14, Mihalcea a dus din nou Ordoheiul în avantaj, dar finalul primului act a fost controlat de campioana României. Toma a înschis tabela din 7m la 18-17 pentru HCM, pentru ca imediat de la reluare constănţenii să se desprindă la patru lungimi, 21-17 - în min. 34. Diferenţa s-a păstrat şi în următoarele 22 de minute. Şimicu şi Csepreghi au fost de neoprit la linia de 9 m şi se părea că finalul va fi unul fără emoţii. Odorheiul s-a apropiat însă la un singur gol, 29-28 - în min.58, dar ultimele două reuşite ale întâlnirii le-au aparţinut lui Buricea şi Csepreghi, care au stabilit scorul final: 31-28 pentru HCM.

Pentru HCM au marcat: Criciotoiu 7g, Toma 6g (4x7m), Şimicu şi Csepreghi - câte 5g, Buricea 4g, Cristescu 3g, Sadoveac 1g.

Următoarele meciuri dintre HCM şi Odorhei sunt programate sâmbătă, 3 mai, şi duminică, 4 mai, la Constanţa, de la ora 20.00, ambele fiind transmise în direct de Digi Sport. În cazul unei victorii a HCM-ului în partida de sâmbătă, meciul de duminică nu se va mai disputa. În turneul Final 3 s-au mai calificat Ştiinţa Bacău şi Potaissa Turda, aceasta din urmă după ce a câştigat, tot marţi seară, meciul decisiv, de pe teren propriu, cu Dinamo Bucureşti, scor 30-24.