HCM a făcut spectacol la Oradea

Handbal (m) / LN, etapa a 12-a: CSM ORADEA - HCM CONSTANŢA 22-37

Sport 17 Februarie 2011 / 00:00 1147 accesări

HCM Constanţa a obţinut încă două puncte în lupta pentru un nou titlu de campionă, învingând aseară, în deplasare, formaţia CSM Oradea cu scorul de 37-22 (19-11). Meciul restant din etapa a 12-a a Ligii Naţionale de handbal masculin a fost la discreţia campioanei României, care, după ce a pus o diferenţă liniştitoare de goluri între ea şi adversară, a oferit şi spectacolul dorit de tribune. HCM s-a instalat rapid la conducere, 9-5 şi apoi 15-9, pentru ca la pauză tabela să indice un avans de opt goluri pentru formaţia constănţeană, 19-11. Repriza secundă nu a adus de la cabine decât o echipă constănţeană la fel de motivată şi determinată să îşi treacă în cont alte două puncte, dar să şi exerseze schemele dorite înainte de confrutnarea de sâmbătă, de la Zagreb, din etapa a 8-a a Ligii Campionilor. Diferenţa pe tabelă a crescut constant, iar cu zece minute înainte de final HCM conducea cu 32-19, acelaşi avans avându-l HCM şi cu cinci minute înainte de final, scor 34-21. S-a încheiat 37-22 pentru HCM, rezultat care oferă şi un bun moral pentru partidele următoare. A fost şi meciul de debut la HCM pentru Stamate şi Irimescu, doi jucători care trebuie să se integreze într-un timp scurt în angrenajul echipei. Pentru HCM au marcat: Csepreghi şi Stavrositu - câte 5 goluri, Sadoveac şi Stamate - câte 4g, Onyejekwe, Toma, Novanc şi Riganas - câte 3g, Mureşan şi Irimescu - câte 2g, Sabou, Angelovski şi Buricea - câte 1g. Într-o altă partidă disputată ieri în LN, dar contând pentru etapa a 13-a, ultima a turului, Ştiinţa Bacău a învins, pe teren propriu, scor 27-25 (16-13), pe HC Odorhei.

8. CSM Satu Mare 12 5 1 6 369-379 11

9. Minaur Baia Mare 12 4 1 7 325-360 9

10. Dinamo Braşov 12 3 1 8 319-351 7

11. Steaua Bucureşti 12 2 2 8 327-362 6

12. Poli Timişoara 12 3 0 9 327-368 6

13. CSM Bucureşti 12 3 0 9 354-397 6

14. CSM Oradea 12 0 1 11 292-353 1