HCM a început partidele de verificare

Sport 03 August 2009 / 00:00 883 accesări

Campioana României, Handbal Club Municipal Constanţa, a disputat, duminică seară, împotriva echipei Vardar Skopje (Macedonia), prima partidă de verificare de la reluarea pregătirilor. Întîlnirea a durat trei reprize, primele două fiind de cîte 25 minute iar cea de-a treia de 20 de minute. Meciul s-a încheiat cu victoria echipei Vardar Skopje, scor 33-30. Fiind în prima parte a pregătirii, una în care s-au efecutat puţine antrenamente în sală, în jocul HCM-ului au apărut numeroase greşeli, inerente pentru această fază a antrenamentelor. Echipa noastră are din această vară doi noi coordonatori de joc, Manojlovic şi Dimofte, iar relaţiile de joc ale acestora cu restul handbaliştilor sînt departe de a fi puse la punct. Vardar a condus cu 6-1, HCM a revenit la 9-9, însă formaţia din Macedonia s-a distanţat din nou la 14-10. La finalul primelor două reprize scorul a fost 19-15 pentru Vardar iar în cea de-a treia repriză, tehnicianul Zoran Kurtes a trimis în teren jucătorii care nu prind în mod normal lotul de 14. Printre remarcaţii formaţiei noastre s-au aflat Sadoveac şi Manojlovic, ultimul arătînd că este un jucător de valoare, cu multă experienţă. Antrenorul Zoran Kurtes a utilizat la acest meci întreg lotul de jucători, mai puţin Băiceanu şi Adzic, cei doi resimţindu-se după uşoare accidentări. Imediat după această partidă, delegaţia constănţeană a plecat spre cel de-al doilea cantonament din străinătate, la Novi Sad, acolo unde va disputa mai multe jocuri amicale în compania celor mai puternice echipe din campionatul Serbiei. Primul meci va avea loc miercuri sau joi, în compania mai vechii cunoştinţe Jugovic Kac.