HCM a început returul cu o nouă victorie

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 12-a: ENERGIA PANDURII TG. JIU - HCM CONSTANŢA 23-27

Sport 09 Decembrie 2013 / 00:00 712 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a obţinut, ieri, a zecea victorie stagională, scor 27-23 (15-10), în deplasare, cu Energia Pandurii Tg Jiu, în etapa a 12-a a Ligii Naţionale masculine, prima a returului. Deşi fără trei jucători de bază, gazdele au început mai bine partida, iar în min. 5 conduceau cu 3-1. Replica HCM-ului a venit prompt, iar în următoarele nouă minute echipa constănţeană a înscris şase goluri, fără să mai primească vreunul. La 7-3 pentru HCM, antrenorul gazdelor, Liviu Andrieş, a solicitat time-out, dar formaţia constănţeană a continuat să-şi mărească avantajul pe tabela de marcaj, scor 10-4, în min. 23. HCM a intrat la cabine cu un avans liniştitor, 15-10, iar în primele cinci minute ale părţii secunde părea să fi închis definitiv conturile, scor 19-11. Pe fondul unei relaxări premature a formaţiei de pe litoral, gorjenii au reuşit să revină ameninţător pe tabelă, apropiindu-se la doar două lungimi cu zece minute înainte de ultimul fluier al sirenei, scor 22-20 pentru HCM. Chiar dacă a încercat să forţeze o eventuală răsturnare spectaculoasă de situaţie, formaţia Pandurii nu a mai avut forţa pentru un final electrizant, iar Constanţa a obţinut încă trei puncte foarte importante.

„Am întâlnit o echipă bună, dar era greu să ne pună probleme deosebite, mai ales că avea câteva absenţe. Am condus cu o diferenţă destul de mare în debutul reprizei a doua, dar apoi ei au recuperat. S-a instalat şi o relaxare, am fost şi puţin obosiţi, dar ştiam că nu au forţa celor de la Bacău sau Turda pentru a ne pune probleme în finalul jocului. Ne interesau doar cele trei puncte, indiferent de diferenţa de pe tabelă”, a declarat interul dreapta Bogdan Criciotoiu.

Pentru HCM Constanţa au marcat Csepreghi 7g, Toma 5g (2x7m), Criciotoiu şi Buricea - câte 4g, Cristescu şi Şimicu - câte 2g, Vujadinovic, Angelovski şi Sadoveac - câte 1g.

Celelalte rezultate ale etapei a 12-a - vineri: Dinamo Bucureşti - Potaissa Turda 27-30; sâmbătă: CSM Bucureşti - HCM Minaur Baia Mare 19-20; duminică: CS Caraş-Severin - Poli Timişoara 27-22, U. Suceava - Ştiinţa Bacău 18-23, Steaua Bucureşti - HC Odorhei 24-35.

Clasament: 1. HCM CONSTANŢA 32p (golaveraj: 395-294), 2. Potaissa Turda 32p (340-293), 3. Ştiinţa Bacău 28p (329-279), 4. Dinamo Bucureşti 23p (324-322), 5. HC Odorhei 21p (361-339), 6. Pandurii Tg. Jiu 21p (307-313), 7. HCM Minaur Baia Mare 13p (278-304), 8. Poli Timişoara 12p (310-321), 9. Steaua Bucureşti 12p (348-378), 10. CS Caraş-Severin 10p (291-314), 11. U. Bucovina Suceava 4p (270-331), 12. CSM Bucureşti 3p (262-327).