HCM a învins clar pe Dinamo

Sport 04 Februarie 2009 / 00:00 1117 accesări

Liderul Ligii Naţionale de handbal masculin, HCM Constanţa, a disputat, aseară, primul joc amical în formulă completă din această iarnă. Constănţenii au întîlnit, în Sala Sporturilor, pe Dinamo Bucureşti, formaţie clasată pe locul 4 în clasamentul întrecerii interne la finalul turului. La capătul unui meci antrenant, disputat într-un ritm alert, elevii lui Zoran Kurtes, Eden Hairi şi Djordje Cirkovic s-au impus cu 29-20 (12-9), confirmînd statutul de mare favorită la titlu în acest sezon. Începutul jocului le-a aparţinut oaspeţilor, care au condus cu 2-0, dar a fost doar un “foc de paie”. Cu Csepreghi pe post de dirijor, constănţenii au preluat controlul partidei şi doar intervenţiile portarului Sorin Bîrză au păstrat echilibrul pînă spre finalul primei reprize, 8-8. Ultimele minute dinaintea pauzei le-au aparţinut gazdelor, care s-au distanţat la trei goluri, 12-9. La reluare, tehnicianul sîrb a aruncat în luptă “artileria grea”, în frunte cu Ionuţ Stănescu, iar diferenţa a crescut rapid pe tabela de marcaj. Portarul constănţean a făcut minuni între buturi, închizînd poarta timp de nouă minute, şi HCM s-a distanţat decisiv, 23-15. Pe final, gazdele şi-au permis cîteva momente de relaxare, dar au oferit şi faze spectacol celor prezenţi în număr destul de mare în tribune. Aerienele şi aruncările de la şold au adus aplauze şi au păstrat superioritatea constănţenilor pe tabela de marcaj pînă la final, 29-20. “A fost un amical reuşit şi sînt mulţumit de felul în care s-a descurcat apărarea, în special în sistemul 5+1. În schimb, am avut ceva probleme, pentru că nu s-a deschis jocul pe extreme. Ne-au lipsit cîţiva jucatori importanţi în defensivă, dar am făcut faţă foarte bine jocului. În al doilea meci vreau să jucăm mai bine în atac”, a spus, la final, antrenorul principal Zoran Kurtes. Au marcat - pentru HCM: Sabou 6g, Băiceanu, Buricea, Csepreghi - cîte 3g, L. Toma, Murtaza, Vukovic, Schuch - cîte 2g, Sadoveac, Adzic, Mureşan, Popovic, Săulescu, Timofte - cîte un gol; pentru Dinamo: B. Voica 8g, Pavlovschi 5g, Manea, Mironescu, Stoica - cîte 2g, Purcărea un gol. Au arbitrat: Adrian Georgescu şi Mihai Moldoveanu (ambii din Constanţa). Din echipa HCM-ului au lipsit Hejtmanek, Şoldănescu şi Nicolae, toţi accidentaţi.

Astăzi, de la ora 11.00, HCM va disputa un nou joc amical în compania lui Dinamo, ultimul test înaintea debutului în retur, programat sîmbătă, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor, împotriva celor de la CSM Medgidia.