HCM a mai făcut un pas spre titlu

Handbal (m) / LN-17: HCM Constanţa - Bucovina Suceava 33-27

Sport 05 Martie 2009 / 00:00 725 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a reuşit să mai adune două puncte importante în lupta pentru titlul de campioană. Aseară, la Sala Sporturilor, în etapa a 17-a a Ligii Naţionale, formaţia constănţeană s-a impus, cu 33-27, în faţa echipei Bucovina Suceava. Cu un moral bun după ultimele succese şi fiind într-o vizibilă creştere de formă, HCM-ul nu a avut mari probleme în confruntarea cu sucevenii. Diferenţa de valoare dintre cele două loturi şi-a spus rapid cuvîntul, handbaliştii constănţeni luînd un avans de trei goluri, 5-2, încă după primele minute de joc. În faţa unei echipe ce a pus în pericol poarta noastră doar cînd a fost lăsată, Toma şi compania nu au forţat, astfel că diferenţa la pauză era de doar trei goluri în favoarea HCM-ului, 14-11. Laurenţiu Toma, extrema dreaptă a Naţionalei şi a HCM-ului, şi-a început recitalul imediat după pauză, înscriind primele două goluri ale echipei. După 16-11 şi 18-12, echipa pregătită de Petru Ghervan a cedat complet, diferenţa pe tabelă crescînd cu fiecare atac al HCM-ului. Cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în min. 49, 28-18 pentru HCM, astfel că era din ce în ce mai clar că victoria nu poate scăpa gazdelor. Siguri de victorie, handbaliştii constănţeni nu au mai presat în final, permiţînd modovenilor să limiteze proporţiile scorului. Rezultatul final, 33-27 pentru HCM, consfinţeşte astfel un succes clar, obţinut la capătul unei întîlniri în care formaţia noastră a controlat autoritar ostilităţile. „O victorie frumoasă, destul de lejeră, aşa cum ne doream. Cred că a fost o partidă reuşită”, a declarat Florin Nicolae. Partida a reprezentant şi un duel la distanţă al portarilor, Popescu reuşind 17 intervenţii pentru HCM în timp ce la Bucovina, Pralea a intervenit decisiv de 16 ori şi a înscris şi un gol. Profitînd şi de victoria celor de la Steaua în derby-ul cu UCM Reşiţa, 27-25, HCM Constanţa s-a desprins la trei puncte în clasament. Au marcat - pentru HCM: Toma 10 goluri, Sabou 5g, Popovic 4g, Nicolae şi Buricea - cîte 3g, Hejtmanek, Sadoveac şi Adzic - cîte 2g, Schuch şi Csepreghi - cîte un gol; pentru Bucovina: Gavriloaia şi Mitrea - cîte 5g, Bursuc - 4g, Chiruţ şi Ignat - cîte 3g, Ţuţu şi Zvanciuc - cîte 2g, Adomnicăi, Brădăţan şi Pralea - cîte un gol.

Celelalte rezultatele ale etapei: U. Cluj - CS Piteşti 37-25, HC Odorhei - Minaur Baia Mare 35-26, CSM Medgidia - CSM Oradea 40-31, Steaua - UCM Reşiţa 27-25, Poli Izometal Timişoara - Dinamo 28-32, Lignitul Tg. Jiu - Ştiinţa Bacău 25-24.

11. Poli Timişoara 17 5 3 9 408-421 13

12. Minaur Baia Mare 17 6 1 10 426-473 13

13. CS H&V Piteşti 17 1 2 14 430-508 4

14. CSM Oradea 17 2 0 15 469-562 4