HCM a pierdut amicalul cu Partizan Belgrad

Sport 13 August 2009 / 00:00 606 accesări

În ultima partidă din cadrul stagiului de pregătire din Serbia, HCM Constanţa a pierdut, aseară, cu 28-30 (12-13), partida amicală disputată la Belgrad în compania echipei locale Partizan, nimeni alta decît campioana Serbiei. Antrenorul Zoran Kurtes a început meciul cu cea mai bună formulă de joc: Stănescu - Toma, Mureşan, Manojlovic, Băiceanu, Csepreghi şi Buricea. Cu acest “7“ de bază, campioana României a condus ostilităţile în prima parte a jocului, conducînd cu 4-1 şi apoi cu 9-4. Din acel moment, Zoran Kurtes a început să ruleze toţi jucătorii, iar gazdele au întors rezultatul pînă la pauză, 13-12 pentru Partizan. HCM a folosit şi în repriza a doua întreg lotul şi a testat diferite formule de joc, scorul înregistrat pe tabelă interesînd mai puţin conducerea tehnică a formaţiei noastre. S-a încheiat, în cele din urmă, 30-28 pentru Partizan Belgrad, însă antrenorii HCM-ului au fost mulţumiţi de evoluţia echipei. Pentru HCM au marcat: Vukovic 6 goluri, Toma şi Csepreghi - cîte 4g, Mureşan, Manojlovic şi Schuch - cîte 3g, Băiceanu şi Timofte - cîte 2g şi Sadoveac - un gol. “A fost cel mai bun meci al nostru din acest cantonament. Am făcut multe schimbări pe toată durata întîlnirii şi în aceste condiţii jocul nostru a fost dereglat. Poarta a mers foarte bine, Stănescu şi Popescu avînd cîte zece intervenţii salvatoare“, a declarat antrenorul secund Eden Hairi. Delegaţia HCM-ului va reveni în această seară la Constanţa.