HCM a revenit pe primul loc

Handbal masculin / Liga Naţională, etapa a 24-a: CSM BUCUREŞTI - HCM CONSTANŢA 21-25

Sport 28 Martie 2015 / 00:00 3678 accesări

Handbal Club Municipal Constanța a obținut vineri seară, la București, în sala „Rapid”, o victorie extrem de importantă în etapa a 24-a a Ligii Naționale de handbal masculin, 25-21 (12-9) cu CSM București, succes în urma căruia handbaliştii antrenaţi de Zvonko Sundovski şi Marko Isakovic au revenit pe prima poziție a clasamentului, grație golaverajului superior față de Minaur Baia Mare și HC Odorhei.

HCM a început bine meciul și a condus cu 3-0, după care CSM a echilibrat disputa. După 5-4 la jumătatea primei reprize pentru HCM, echipa constănțeană s-a desprins tot la trei goluri, 8-5, iar la pauză și-a păstrat avantajul, 12-9. Campioana României a forțat în startul părții a doua a jocului și în minutul 50 conducea cu șase goluri, 17-11, iar până la final nu a oferit nicio șansă echipei bucureștene, având un portar, Ionuț Rudi Stănescu, din nou, în zi de grație. HCM s-a impus cu 25-21, iar mult dorita revanșă după înfrângerea din tur, de la Constanța, scor 30-31, a fost sărbătorită de handbaliștii constănțeni în Sala „Rapid” cu tradiționala horă a bucuriei.

Au evoluat pentru HCM: Stănescu (16 intervenții) și Popescu - portari, Humet 7g, Gal 5g, Cutura 5g (2x7m), Buricea 4g, Rakcevic 2g, Cristescu 2g, Toma, Vujadinovic, Adzic, Tucanu și Baican.

Joi seară, în primul meci al etapei a 24-a, Minaur Baia Mare a învins, cu 34-25, pe HC Vaslui. Celelalte partide vor avea loc după următorul program - sâmbătă, ora 12.00: CSU Suceava - Steaua București, ora 13.15: Dunărea Călărași - HC Odorhei (Digi Sport 1), ora 18.00: Știința Bacău - Poli Timișoara; duminică, ora 18.00: Dinamo București - Pandurii Tg. Jiu. Potaissa Turda stă.

Clasament: 1. HCM CONSTANȚA 45p (golaveraj: 620-568), 2. Minaur Baia Mare 45p (598-547), 3. HC Odorhei 45p (569-537), 4. CSM București 40p, 5. Dinamo București 39p, 6. Dunărea Călărași 36p, 7. Știința Bacău 34p, 8. HC Vaslui 28p, 9. Potaissa Turda 27p, 10. Poli Timișoara 22p, 11. Steaua București 18p, 12. Pandurii Tg. Jiu 15p, 13. CSU Suceava 9p.