HCM a trăit periculos cu Timişoara

Sport 12 Aprilie 2011 / 00:00 817 accesări

HCM s-a jucat cu focul şi cu inimile suporterilor în primele 20 de minute ale partidei cu Poli Timişoara, din etapa a 18-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, obţinând însă la final a 15-a victorie stagională, scor 30-24. Poziţia din clasament a adversarului, faptul că bănăţenii pierduseră pe linie absolut toate meciurile disputate în deplasare în acest sezon, au dus la o relaxare nepermisă în tabăra constănţeană. Jucătorii s-au văzut probabil dinainte câştigători, însă debutul confruntării le-a demonstrat cât de mult s-au înşelat. Bănăţenii şi-au jucat şansa, vedetele Şimicu, Fenici şi Stan au profitat la maxim de relaxarea constănţenilor, iar tabela a fost cea care a arătat adevărul despre primele 18 minute ale jocului: 10-7 pentru Timişoara. A fost nevoie de muştruluiala lui Ion Crăciun pentru ca HCM să-şi revină şi să obţină în final o victorie scontată. La capitolul atitudine, HCM a rămas datoare publicului în prima parte a meciului, care, şi la un meci cu Timişoara, considerat foarte uşor, a venit în număr mare la sală şi şi-a încurajat favoriţii pe tot parcursul celor 60 de minute. „I-am simţit pe jucători de la încălzire că sunt relaxaţi şi le-am atras atenţia. Au crezut că dacă se luptă cu o formaţie aflată în pericol de retrogradare este suficient să se prezinte la teren. Acesta nu a fost un comportament de echipă care vrea să iasă campioană. Probabil sunt unii care îşi doresc să iasă campioni doar pentru a încasa bonusul oferit de conducere. În acest mod, chiar dacă vom ieşi campioni, eu mă voi declara nemulţumit. Echipa nu s-a ridicat în acest meci la nivelul publicului, iar aceasta este de asemenea o altă nemulţumire. Dacă ne vom prezenta aşa, nu vom putea câştiga la Satu Mare“, a declarat directorul executiv al HCM, Nurhan Ali. Pentru HCM urmează, vineri, o confruntare foarte grea la Satu Mare, împotriva unei formaţii redutabile pe teren propriu. Cu o singură excepţie, Pandurii Tg. Jiu, în faţa căreia a cedat, cu 30-34, pe teren propriu, Satu Mare a câştigat toate meciurile disputate pe teren propriu, învingând Reşiţa, Suceava Bacău sau Cluj.

În altă ordine de idei, în urma şedinţei de ieri a Comitetului Director al Federaţiei Române de Handbal s-a decis ca ediţia din acest an a Cupei Romaniei la handbal masculin să se desfăşoare la Drobeta Turnu Severin, în perioada 25-27 mai. Competiţia feminină va avea loc la Bacău, între 19 şi 22 mai.