HCM, aproape de un miracol la Madrid

Handbal (m) / Liga Campionilor, Grupa B: ATLETICO MADRID - HCM CONSTANŢA 25-24

Sport 26 Noiembrie 2012 / 00:00 693 accesări

Puţini erau cei care sperau într-o partidă bună a HCM-ului în capitala Spaniei, în etapa a 6-a din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal masculin, cu vicecampioana Europei Atletico Madrid. Mai ales după eşecul dureros de la Bacău, din Liga Naţională... Şi totuşi, campioana României a fost extrem de aproape de un rezultat uriaş, dar, din păcate, în final a trebuit să se recunoască învinsă, Atletico învingând cu 25-24 (12-11). Un meci în care handbaliştii constănţeni au demonstrat că se pot ridica la nivelul uneia dintre cele mai puternice formaţii din Europa. HCM a lăsat respectul în afara terenului şi a intrat decisă în impresionanta arenă “Palacio Vistalegre”, pentru a răsturna orice calcul al hârtiei. Cu Balic, Lazarov, Markussen sau Aguinalgalde pe teren, Atletico a încercat să-şi facă un meci mult mai uşor decât la Bucureşti, dar HCM s-a apărat foarte bine în multe momente şi a avut în Popescu un portar de excepţie. După 4-4 - în min. 13 şi apoi 6-6 - în min. 20, gazdele s-au desprins la 10-6 - în min. 25, după care finalul primei reprize a aparţinut Constanţei, care la pauză răsufla în ceafa multiplei campioane a Europei, 12-11 pentru echipa iberică. Atletico s-a distanţat din nou după pauză, 18-13 - în min .40 şi se părea că HCM va avea din nou un final asemănător celui de la Bucureşti, din urmă cu zece zile. Csepreghi a dat semnalul revenirii prin două goluri consecutive, iar în min. 45 gazdele conduceau din nou la limită, 21-20. HCM a avut şansa de a egala la 24-24 în min. 58, însă Cutura a nimerit bara porţii lui Dahl. Atletico a făcut 25-23, Humet a înscris cu 43 de secunde înainte de final şi speranţele renăşteau măcar pentru o remiză. Popescu a parat o aruncare cu opt secunde înainte de final, dar spaniolii au fost mai atenţi la recuperare şi tabela a rămas nemodificată, 25-24 pentru Atletico Madrid.

Au evoluat - Atletico: Dahl (9 intervenţii), Diaz; Lazarov 4g (2x7m), Parrondo 4g (1x7m), Markussen, Aguinagalde şi Barachet - câte 3g, Balic 2g, Masachs, Jurkiewicz, Davis, Roura, Kallman şi Ferrer - câte 1g, Gojun; HCM: Popescu (18 intervenţii), Toma 6g (3x7m), Angelovski 5g, Humet şi Csepreghi - câte 4g, Dragicevic 3g, Cutura 2g, Şimicu, Val, Sabou, Criciotoiu, Buricea, Adzic.

În celelalte partide din Grupa B s-au înregistrat următoarele rezultate: THW Kiel - Celje Pivovarna Lasko 30-26 şi MKB Veszprem - IK Savehof 34-24. Clasament: 1. Veszprem 12p, 2. Kiel 8p, 3. Atletico 6p, 4. Celje 4p (golaveraj: 149-165), 5. Savehof 4p (175-201), 6. HCM CONSTANŢA 2p.