HCM, calificare spectaculoasă în Final Four-ul Cupei României

Sport 08 Februarie 2015 / 20:16 161 accesări

Handbal Club Municipal Constanța a obținut o calificare extraordinară în Final Four-ul Cupei României la handbal masculin, după ce s-a impus, scor 27-24 (13-16), în partida retur din sferturile de finală ale competiției, desfășurată astăzi, în deplasare, cu Politehnica Timișoara. Învinși pe teren propriu de actuala formație a lui Constantin Ștefan, scor 28-26, constănțenii au remontat incredibil pe malul Begăi și au obținut un succes și o calificare în care puțini erau cei care mai credeau. Rakcevic a deschis scorul, 1-0, dar cu Denis Grigoraș în mare formă, Timișoara s-a distanțat la 4-1 și apoi 10-6 - în min.16. HCM a avut o primă repriză destul de slabă, în care apărarea a fost vulnerabilă în cele mai multe momente, iar în atac doar Cutura a reușit să disloce defensiva adversă. Din min. 28, Constanța a fost o cu totul altă echipă, demonstrând că deși are un lot firav și se confruntă cu mari probleme interne, continuă să fie o echipă extrem de greu de învins. Cutura a stabilit scorul la pauză dintr-o aruncare de la 7 m, 16-13 pentru Timișoara, iar apoi, treptat, dar sigur, Constanța a impus ritmul. Cu Ionuț Rudi Stănescu imbatabil în poartă, Rudi încheind meciul cu 17 intervenții salvatoare, dintre care trei lovituri de la șapte metri, HCM a restabilit egalitatea în min. 45 prin Vujadinovic, scor 21-21, sârbul reprofilat pe partea dreaptă în acest meci înscriind apoi pentru 22-21 în favoarea HCM-ului. Din acest moment experiența a fost cea care a făcut diferența, HCM reușind să-și păstreze avansul minim până în min. 55, când Humet, cu un final bun de partidă, și apoi Cutura, au dus diferența la patru lungimi în favoarea deținătoarei trofeului, 27-23. Irimescu a înscris ultimul gol al întâlnirii, din 7 m, 27-24 pentru HCM, insuficient pentru ca Timișoara să obțină calificarea. Pentru HCM au marcat: Cutura 9g (3x7m), Vujdinovic 5g, Humet 4g, Rakcevic și Buricea - câte 3g, Enescu, Cristescu și Toma - câte 1g. În celelalte partide retur din sferturile de finală ale Cupei României s-au înregistrat următoarele rezultate: CSM București - PANDURII TG. JIU 26-20 (în tur: 25-32) și HC Vaslui - HC ODORHEI 33-39 (în tur: 23-34).