HCM Constanța a ratat calificarea în Liga Campionilor

Handbal (m) / Turneu preliminar Liga Campionilor: HCM CONSTANȚA - BEȘIKTAȘ ISTANBUL 25-34

Sport 08 Septembrie 2014 / 00:00 1212 accesări

HCM Constanța a disputat duminică, în Belgia, finala turneului de calificare în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal masculin, împotriva campioanei Turciei - Beșiktaș Istanbul. Din păcate, handbaliștii constănțeni nu au reușit să-i ofere un cadou antrenorului Zvonko Sundovski, care în ziua meciului a împlinit 47 de ani. HCM a fost învinsă cu 34-25 (18-12), astfel că va continua aventura europeană în Cupa EHF. Humet, Angelovski și Rakcevic au înscris primele goluri ale HCM-ului cu campioana Turciei, păstrând echilibrul unui debut cu multe reușite pe tabelă, 4-4 în min. 8. Beșiktaș a fost în continuare formația mai sigură în faza ofensivă, distanțându-se la 7-4 în min. 10, pentru ca în min. 18 tabela să indice 12-6. HCM nu a reușit să-și revină, iar la pauză s-a intrat cu un avans de șase lungimi în favoarea turcilor, scor 18-12. Constănțenii au continuat evoluția sub așteptări și în repriza secundă, acțiunile ofensive având destul de rar finalizarea dorită, în timp ce defensiva, altădată un compartiment care făcea diferența, a fost în multe rânduri de nerecunoscut. Beșiktaș s-a distanțat pe tabelă, scor 21-12 în min. 35, 25-18 în min. 43 și apoi 29-21 în min. 50. Ultimele zece minute nu au mai adus nimic nou în privința calificării, Beșiktaș impunându-se în final cu scorul de 34-25. Pentru HCM au înscris: Toma 7g, Rakcevic 5g, Humet și Angelovski - câte 4g, Stavrositu 2g, Buricea, Cutura și Șomlea - câte 1g.

FĂRĂ EMOȚII CU HASSELT. În primul meci din cadrul turneului din Belgia, HCM Constanța a întâlnit, sâmbătă, formația gazdă Hubo Initia Hasselt, în fața căreia s-a impus cu 29-20 (13-13). Campioana Belgiei a pus probleme doar în primele 33 de minute, când a condus în mai multe momente de joc, ultima oară cu 16-14. Din acel moment, însă, campioana României a dat un adevărat recital, înscriind de 12 ori și primind doar două goluri, astfel că în min. 55 s-a ajuns la scorul de 26-18 pentru HCM. Partida s-a încheiat cu un rezultat și mai clar, 29-20 pentru Constanța, cel mai bun jucător al echipei de pe litoral fiind spaniolul Javier Humet. Pentru HCM în acest meci au înscris: Humet 7g, Rakcevic și Toma - câte 6g, Șomlea 4g, Buricea 3g, Stavrositu 2g, Angelovski 1g.

În partida pentru locurile 3-4, Hubo Initia Hasselt - Haslum Handballklubb 26-35. În urma acestor rezultate, Beșiktaș Istanbul va evolua în Grupa B a Ligii Campionilor, HCM Constanța și Haslum vor evolua în turul trei al Cupei EHF, iar Initia Hasselt - în turul secund al aceleiași competiții.