HCM Constanța a revenit cu victorie în fața propriilor suporteri

Handbal (m) / Liga Națională, etapa a 2-a: HCM CONSTANȚA - HCM BAIA MARE 26-23

Sport 12 Septembrie 2014 / 00:00 746 accesări

Etapa a 2-a a Ligii Naționale de handbal masculin a adus și primul succes pentru campioana HCM Constanța, care a învins, scor 26-23 (11-11), pe teren propriu, o echipă HCM Minaur Baia Mare mult schimbată în bine față de sezonul trecut. Cu un tehnician danez călit în Bundesliga, cu Eklemovic, Malmagro, Tatai sau foștii jucători ai HCM-ului Sadoveac și Sabou, Minaur a încercat să pună presiune încă din start, jucând des la limita regulamentului. A rezultat un meci fără multe reușite pe tabelă în primele 13 minute, când scorul era egal, 3-3. Rakcevic a adus pentru prima oară Constanța în avantaj, 4-3 în min. 15, iar Toma a mărit diferența la 6-4 două minute mai târziu. HCM a reușit să păstreze avansul până în min. 23, 9-7 în urma golului marcat de Rakcevic. Au urmat apoi șase minute de ineficacitate ale HCM-ului, de care băimărenii au profitat, iar în min. 29 Minaur conducea cu 11-9, ultimul gol fiind înscris de Sadoveac. Căpitanul Laurențiu Toma, cel mai bun jucător al meciului, a “smuls“ însă remiza după primele 30 de minute, înscriind de două ori și stabilind scorul pauzei, 11-11. Stavrositu și Humet au dus HCM-ul în avantaj în min. 35, 14-13, iar Toma, pe contraatac, a mărit ecartul din nou la două lungimi, 15-13. Același Sadoveac a restabilit egalitatea în min. 37, 15-15, dar constănțenii au profitat apoi din plin de eliminările lui Eklemovic și Malmagro și s-au distanțat pentru prima oară la trei goluri, scor 18-15 în min. 42. Veteranul Adzic a reușit faza meciului un minut mai târziu, recuperând în preajma propriului semicerc și învingându-l apoi pe Tatai pe contraatac: 19-15 pentru HCM. Toma în min. 45 și 47 a păstrat avansul, 20-16 și apoi 21-17 pentru HCM, pentru ca același căpitan al campioanei României să aducă liniștea în min. 57, înscriind pentru 25-20. S-a încheiat 26-23 pentru HCM, care a mulțumit, la final, suporterilor pentru susținere. „Un meci extraordinar de greu, extenuant. Am reușit să facem un meci mare. Aveam nevoie ca de aer de această victorie, pentru că trebuie să creștem de la meci la meci și doar victoriile ne pot motiva. Le mulțumim tuturor celor care au fost în sală, sunt oameni care țin într-adevăr la noi și s-a simțit că au fost alături de noi“, a declarat căpitanul Laurențiu Toma. La începutul meciului, oficialii HCM-ului i-au oferit lui Marius Sadoveac o plachetă omagială și un buchet de flori, drept mulțumire pentru cei șase ani în care a evoluat pentru echipa de pe litoral. Pentru HCM Constanța au evoluat: Stănescu - 12 intervenții (1x7m); Toma 8g, Cutura 4g, Rakcevic, Angelovski și Humet - câte 3g, Stavrositu 3g (3x7m), Buricea și Adzic - 1g, Cristescu, Șomlea, Enescu, Vujadinovic.