HCM Constanţa spune adio Europei !

Învinsă şi la Zagreb, cu 31-29

Sport 05 Martie 2007 / 00:00 945 accesări

Inconstanţa... Constanţei a fost din nou piedica performanţei! Dacă, înaintea partidei, calificarea era un vis frumos, o speranţă doar teoretic realizabilă, jocul de la Zagreb a demonstrat că formaţia noastră putea realiza surpriza, dacă reuşea două reprize echilibrate şi în spiritul arătat în partea a doua. Surclasaţi net în primele 30 de minute, cînd calificarea părea pusă la adăpost de Rareş Jurcă şi colegii săi, la scorul de 18-11, handbaliştii constănţeni au arătat, după pauză, orgoliu şi determinare, însă cursa fantastică de urmărire s-a sfîrşit... ca la Constanţa, cu un deficit de două goluri: 29-31! Astfel, HCM Constanţa părăseşte Cupa Cupelor în sferturile de finală, cu un pas înaintea egalării performanţei de anul trecut, însă demonstrează din nou că se poate bate fără trac cu forţele handbalistice ale Europei.

Săptămînă neagră pentru campioana Handbal Club Municipal Constanţa, care a pierdut toate cele trei meciuri jucate, dubla cu Croaţia Zagreb şi derby-ul cu Steaua la aceeaşi fatidică diferenţă de două goluri. Din păcate, evident a părut în cele trei partide că principalul adversar al handbaliştilor constănţeni au fost ei înşişi, inconstanţa şi lipsa de concentrare fiind motivele pentru care nu continuă drumul european şi nu au cîştigat deja campionatul României! Istoria partidei de la Zagreb a fost practic reversul celei de la Bucureşti cu Steaua! O primă repriză de coşmar, cu greşeli şi ratări impardonabile şi o parte secundă în care constănţenii şi-au zdrobit valoroşii adversari. Profitînd de apărarea noastră slabă, un atac fără soluţii şi repetate greşeli neforţate, campionii croaţilor au făcut rapid o diferenţă de şapte-opt goluri în primele 20 de minute ale meciului, marcînd fără opoziţie de pe orice post (sigur, cu excepţia interului dreapta Rareş Jurcă, la un nou meci lamentabil). Singurul moment bun al campionilor României în prima repriză a fost spre final şi s-a datorat portarului Ionuţ Stănescu, care a închis poarta prin cele şase intervenţii consecutive, limitînd proporţiile dezastrului... 11-18 la pauză!

Revenire tardivă

Cînd nimeni nu mai credea în revenire şi calificare, constănţenii, încurajaţi de admirabilii suporteri care au făcut deplasarea în capitala Croaţiei, au intrat mai montaţi, mai atenţi şi mult mai determinaţi în partea a doua a meciului. Apărarea condusă de imbatabilul Ionuţ Stănescu a devenit sigură şi atentă, năruind multe din atacurile croate, iar în ofensivă, handbaliştii antrenaţi de Lucian Râşniţă şi Eden Hairi s-au dovedit mult mai inspiraţi. Combinaţii clare între centrul Stavrositu sau interii Kajganic, Adzic şi Şoldănescu cu pivotul Milutin Dragicevic, cel mai bun marcator al partidei cu opt goluri, rapiditatea extremelor Timofte şi Toma, dar şi aruncările de la distanţă ale lui Muraru au redus constat diferenţa pe tabela de marcaj, iar în min. 56 constănţenii s-au apropiat la un singur gol, 27-28! Din păcate, forţarea în atac a lui Săulescu a compromis atacul egalizator, iar apărarea om la om propusă de Râşniţă în disperare de cauză a fost uşor depăşită de rapizii Horvat, Vukic, Duvnjak sau Valcic. Deşi au jucat foarte bine şi au cîştigat repriza secundă cu o diferenţă de cinci goluri, constănţenii părăsesc sezonul european cu scorul general de 55-59, opinia rămînînd aceea că această calificare s-a pierdut la Constanţa! Pentru HCM Constanţa rămîn în joc obiectivele interne şi numai dacă evoluţia din prima repriză cu Steaua şi a doua de la Zagreb devin constante, atunci nimeni nu o poate opri din drumul spre supremaţia naţională. Urmează sîmbătă la ora 11.00, în Sala Sporturilor, un nou meci capital pentru parcursul formaţiei noastre, împotriva lui Dinamo.

Au evoluat formaţiile - Croaţia Zagreb (antrenor Nenad Kljaic): Somic (9 intervenţii salvatoare) - Vukic 6 goluri, Toskic 5g, Duvnjak 5g, Horvat 5g (2x7m), Bicanic 4g, Valcic 3g, Golic 1g, Terzic 1g, Kapisoda 1g, Jurcă; HCM Constanţa (antrenor Lucian Râşniţă): Stănescu (18), Popescu (1) - Dragicevic 8g, Timofte 6g, Şoldănescu 3g, Toma 3g, Muraru 3g, Kajganic 2g, Adzic 2g, Stavrositu 1g, Buricea 1g, Săulescu, Petrovski.