HCM, debut nefericit în Champions League

Handbal (m) / Liga Campionilor, Grupa B, prima etapă: IK SAVEHOF - HCM CONSTANŢA 35-31

Sport 28 Septembrie 2012 / 00:00 922 accesări

Campioana României la handbal masculin nu a reuşit să pornească cu dreptul în noul sezon al Ligii Campionilor, fiind învinsă, aseară, scor 35-31, la Goteborg, de campioana Suediei, IK Savehof. Un meci pe care constănţenii îl începuseră bine, reuşind să şi conducă în min. 8, scor 6-5. De altfel, primele 15 minute au fost şi cele mai echilibrate ale partidei, mergându-se cap la cap până la scorul de 9-9, moment în care gazdele au reuşit să se desprindă la cinci lungimi, scor 16-11 în min. 22. HCM a revenit până la pauză la doar două goluri, 17-19, şi spera la un joc mai precis în partea secundă, care să-i şi aducă un rezultat pe măsură. Din păcate, cei doi interi ai suedezilor, Larsson şi Tonnesen, alături de extrema Ottoson, au fost de neoprit de apărarea constănţeană, cei trei reuşind 25 din totalul de 35 de goluri ale gazdelor. HCM a replicat prin Humet, introdus în partea secundă în locul lui Criciotoiu, şi prin Cutura, insuficient însă pentru a pune în balanţă deznodământul confruntării. Savehof a păstrat aproape în permanenţă un avans de trei-patru goluri, ajutată şi de intervenţiile foarte bune ale portarului Forsberg, iar în final s-a impus cu 35-31, obţinând primele puncte în cea mai grea grupă a Ligii Campionilor.

Au evoluat - Savehof: Forsberg (12 intervenţii, 1x7m), Larsson 9g (1x7m), Ottoson şi Tonnesen - câte 8g, Nielsen 4g, Apelgren 3g, Bliznac 2g, Johansson 1g, Rhodin, Albrechtson, E. Forsell, O. Forsell; HCM: Popescu (8 intervenţii), Stănescu (4 intervenţii, 1x7m), Cutura 6g, Val şi Humet - câte 5g, Toma 5g (4x7m), Şimicu 4g, Criciotoiu 3g, Csepreghi 2g, Buricea 1g, Adzic, Angelovski, Sabou, Sadoveac, Dragicevic.

Programul celorlalte partide din Grupa B - sâmbătă: MKB Veszprem - Celje Pivovarna Lasko (ora 18.00), duminică: Atletico Madrid - THW Kiel (ora 19.00).