HCM, egalată în ultima secundă la Turda

Handbal (m) / LN, etapa a 5-a: POTAISSA TURDA - HCM CONSTANŢA 23-23

Sport 07 Octombrie 2013 / 00:00 657 accesări

Derby-ul etapei a 5-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, dintre HCM Constanţa şi Potaissa Turda, disputat ieri, pe terenul celei de-a doua formaţii, s-a încheiat nedecis, scor 23-23, după ce la pauză constănţenii au avut un avantaj de cinci goluri, 13-8. Campionii României au început foarte bine meciul, iar în min. 3 conduceau cu 3-0. Gazdele au egalat patru minute mai târziu, scor 3-3, dar HCM a fost mereu echipa care a condus ostilităţile. Mai sigură la finalizare şi cu o apărare care în primele treizeci de minute şi-a făcut datoria, HCM a intrat la cabine cu un avans consistent, 13-8. Diferenţa a crescut în actul secund, Constanţa părând să se fi desprins decisiv în min. 39, când tabela indica 17-11 pentru campioana României. A intervenit însă o perioadă de relaxare, taxată prompt de gazde, care au recuperat gol după gol, iar cu cinci minute înainte de final, ecartul era doar de o lungime în favoarea HCM-ului, scor 22-21. Criciotoiu a înscris spectaculos pentru 23-21, iar finalul întâlnirii a fost unul electrizant. Şimicu a ratat de două ori, la 23-22 pentru HCM, ultima oară cu 25 de secunde înainte de final, iar gazdele nu au irosit şansa egalării. Popescu a salvat miraculos din situaţie de unu la unu cu Savic, cu zece secunde înainte de final, însă mingea a rămas la Potaissa, care a beneficiat de o aruncare de la 9 m, cu patru secunde înainte de final. Mingea a ajuns la Dediu, care l-a învins pe Popescu, şi meciul s-a încheiat la egalitate, scor 23-23.

„A fost greşeala noastră, deoarece ne-am relaxat, iar gazdele au profitat şi au revenit pe tabelă. În loc să plecăm cu trei puncte, am luat doar un punct. Campionatul este însă lung. Suntem supăraţi, pentru că ne dorim să câştigăm fiecare meci. Este al doilea egal în deplasare, dar am rămas pe primul loc şi sperăm ca de acum încolo să câştigăm toate meciurile”, a afirmat Bogdan Criciotoiu.

Pentru HCM au marcat: Şimicu 5g, Criciotoiu şi Novanc - câte 4g, Toma 3g, Buricea şi Csepreghi - câte 2g, Angelovski, Cristescu şi Sabou - câte 1g.

Celelalte rezultate ale etapei: Ştiinţa Bacău - Pandurii Tg. Jiu 28-23, CS Caraş Severin - Bucovina Suceava 24-26, Poli Timişoara - CSM Bucureşti 27-18. Astăzi vor avea loc ultimele două partide ale rundei: HC Odorhei - HCM Minaur Baia Mare (ora 17.30, Digi Sport 2) şi Dinamo Bucureşti - Steaua Bucureşti (ora 19.45, Digi Sport 2).

Clasament: 1. HCM CONSTANŢA 11p (golaveraj: 159-125), 2. Potaissa Turda 11p (145-121), 3. Ştiinţa Bacău 10p (133-114), 4. HC Odorhei 9p (129-117), 5. Poli Timişoara 9p (136-128), 6. Dinamo Bucureşti 8p (114-107), 7. HCM Minaur Baia Mare 6p (88-95), 8. Pandurii Tg. Jiu 6p (115-128), 9. CS Caraş-Severin 4p (124-132), 10. Steaua Bucureşti 3p (111-121), 11. Bucovina Suceava 3p (121-148), 12. CSM Bucureşti 0p (105-144).