HCM, evoluţie promiţătoare înainte de Champions League

Handbal masculin

Sport 02 Februarie 2012 / 00:00 582 accesări

HCM Constanţa a debutat în nota dorită de suporteri în noul an, câştigând lejer duelul cu CSM Bucureşti, scor 33-18, din ultima etapă a turului Ligii Naţionale de handbal masculin, graţie unei atitudini şi a unei seriozităţi pe parcursul celor 60 de minute care au lipsit în unele partide din toamna trecută. Apărarea a fost mai atentă, mai agresivă în sensul pozitiv când a fost nevoie, iar în atac s-a ratat mult mai puţin. Un alt lucru îmbucurător este că împotriva HCM-ului s-au dictat la această partidă foarte puţine eliminări comparativ cu alte jocuri, prima fiind consemnată în min. 36, la Adzic.

„Cred că valoarea noastră este aceeaşi de la începutul campionatului, numai că s-a lucrat foarte mult pe această relaxare care exista. N-am reuşit să scăpăm în totalitate de ea, lucru care s-a văzut şi contra CSM-ului în partea a doua. În a doua repriză, în loc să creştem diferenţa de 13 goluri pe care o aveam şi să ne fie mai uşor, au revenit ei şi au dat trei-patru goluri. Ştiam că CSM-ul pe cât de prost a jucat cu Steaua pe atât de bine putea juca cu noi, mai ales că echipele mai slab cotate fac mereu meciuri bune împotriva noastră. Se apropie meciurile care ne interesează cel mai mult. De aceea nu trebuie să ignorăm partidele din campionat, care sunt foarte bune pentru noi. Practic, un antrenament pentru partidele din Ligă. Diferenţa din partida cu CSM Bucureşti ne oferă încredere pentru ce va urma“, a declarat centrul Marius Stavrositu.

În etapa a 14-a a LN, prima a returului, HCM Constanţa va întâlni, sâmbătă, în deplasare, de la ora 11.00, pe CSM Satu Mare.