HCM, încă un eșec în fața Timișoarei

Handbal masculin / Cupa României, sferturi de finală, manșa tur: HCM CONSTANȚA - POLI TIMIȘOARA 26-28

Sport 05 Februarie 2015 / 00:00 1097 accesări

Handbal Club Municipal Constanța a pierdut, aseară, pe teren propriu, prima manșă din sferturile de finală ale Cupei României, scor 26-28 (11-14), pe teren propriu cu Poli Timișoara. O înfrângere care oferă oaspeților prima șansă la calificare în Final Four, dar partida retur de pe Bega, programată duminică, de la ora 13.00 (în direct la Digi Sport 3), rămâne deschisă oricărui rezultat. Întâlnirea disputată în Sala Sporturilor din Constanța a fost presărată cu foarte multe eliminări, multe dictate absolut gratuit de cei doi arbitri, Cristea și Hagiu, care au contribuit din plin la un meci tensionat prin maniera ciudată de a interpreta fiecare fază. Mai siguri la finalizare, timișorenii au intrat în avantaj la pauză, scor 14-11, dar primele zece minute ale părții secunde au aparținut HCM-ului, care a revenit la conducere, 18-16 - în min. 40, după reușitele lui Rakcevic, Toma și Humet. Cu fostul constănțean Iulian Halcă în mare formă, extrema dreaptă încheind meciul cu 7 goluri, finalul întâlnirii a aparținut, din păcate, oaspeților, care s-au impus cu 28-26. „Am pierdut un meci de luptă, cu multe decizii controversate ale arbitrilor. Mai este totuși un meci, până la care vom încerca să ne recuperăm fizic și să câștigăm acolo”, a declarat antrenorul principal al formației constănțene, Zvonko Sundovski. Pentru HCM au marcat: Humet 9g, Cutura 5g (1x7m), Toma 4g (1x7m), Rakcevic și Cristescu - câte 3g și Buricea 2g.

Într-o altă partidă din sferturile de finală, HCM Baia Mare a întâlnit, aseară, pe Dinamo București. Astăzi are loc meciul HC Odorhei - HC Vaslui (ora 18.00, Digi Sport 2). Meciul tur dintre Pandurii Tg. Jiu - CSM București, scor 32-25, s-a disputat la 21 ianuarie. Partidele retur vor avea loc astfel - vineri: CSM București - Pandurii Tg. Jiu (ora 18.00, Digi Sport 3); duminică: HC Vaslui - HC Odorhei (ora 12.00), Dinamo București - HCM Baia Mare (ora 18.00).