HCM, înfrângere pe teren propriu după șapte ani

Handbal masculin / Liga Națională, etapa a 9-a: HCM CONSTANȚA - POLI TIMIȘOARA 24-28

Sport 17 Octombrie 2014 / 00:00 989 accesări

Etapa a 9-a a Ligii Naționale de handbal masculin a adus, din păcate, pentru HCM Constanța prima înfrângere pe teren propriu după șapte ani de invincibilitate. Tot într-o zi de joi, la 18 octombrie 2007, HCM Constanța, pregătită pe atunci de Eden Hairi, era învinsă, la Sala Sporturilor, scor 27-26, de... Poli Timișoara, într-un sezon în care titlul era adjudecat de Steaua București. De atunci au urmat șase campionate consecutive adjudecate de Handbal Club Municipal Constanța, care s-a dovedit mereu imbatabilă în fața propriilor suporteri, în întrecerea internă, indiferent de adversar.

DOUĂ REPRIZE TOTAL OPUSE

După un început echilibrat de meci, scor 3-3 în min. 8, Constanța s-a desprins pe tabela de marcaj după reușitele lui Cutura, Toma și Humet, dar și în urma intervențiilor portarului Rudi Stănescu, care în primele 26 minute a apărat toate cele trei lovituri de la 7 m dictate împotriva HCM-ului. Campioana României a condus cu 13-7 în min. 27, a avut chiar șansa de a se desprinde și mai clar pe tabelă, dar repriza s-a încheiat cu un avans de doar patru lungimi pentru HCM, scor 13-9. Cutura a mărit ecartul la 14-9 imediat de la reluare, însă următoarele zece minute au fost de coșmar pentru constănțeni. Apărarea avansată a bănățenilor a pus în dificultate interii HCM-ului, iar ratările de pe extreme și cu pivotul au dus la o răsturnare incredibilă de situație, scor 17-14 pentru Poli Timișoara, în min. 42. Până la final a urmat o cursă contracronometru a HCM-ului de a reveni la conducere pe tabelă. Humet a apropiat Constanța la un singur gol în min. 52, 20-21, dar jucătorii pregătiți de Zvonko Sundovski nu au mai avut puterea de a întoarce deznodământul meciului, care s-a încheiat cu succesul Timișoarei, scor 28-24. Pentru HCM au marcat Cutura 7 goluri (3x7 m), Toma și Humet - câte 5g, Cristescu 3g, Angelovski 2g, Șomlea și Buricea - câte 1g, iar portarul Stănescu a avut 13 intervenții salvatoare, dintre care patru aruncări de la 7 m. Au mai jucat Adzic și Vujadinovic.

La final, suporterii constănțeni și-au aplaudat în picioare favoriții care le-au adus atât de multe satisfacții în ultimul deceniu. „Le mulțumim că sunt mereu alături de noi. Am făcut mult prea multe greșeli în acest meci. Nu știu ce s-a întâmplat în repriza secundă, când nu ne-a mai ieșit absolut nimic. Urmează o perioadă de pauză și avem timp să pregătim partida cu Știința Bacău”, a mărturisit căpitanul Laurențiu Toma.

MULTE GREȘELI DE ARBITRAJ

Cuplul de arbitri Marcel Sas (Oradea) şi Marius Pintea (Cluj) a avut, din păcate, un cuvânt de spus prin multe decizii hilare luate, în special, în ultima parte a întâlnirii. De precizat că, în ianuarie 2014, echipa feminină Corona Brașov a cerut excluderea din arbitraj a celor doi “fluierași”, după ce aceștia acordaseră 16 lovituri de la 7 m împotriva echipei ardelene într-o partidă cu CSM București. „Mă așteptam să vină și acest moment, pentru că nu mai avem lotul de anul trecut. A fost un meci mai nereușit, dar rezultatul a fost viciat de arbitri, pe care i-a trimis Alin Cârligeanu. Au fost total paralel cu ce este acest sport. S-a “întâmplat” să vină acești arbitri pentru prima oară la Constanța chiar la un meci în urma căruia noi am fi putut urca pe primul loc. Au reușit să-i scoată din sărite pe toți cei prezenți la sală. Îmi pare rău și pentru spectatori că nu am putut să le oferim o victorie”, a declarat directorul executiv Nurhan Ali.

Restul partidelor vor avea loc după următorul program - sâmbătă: Pandurii Tg. Jiu - CSM București (ora 17.00), HC Vaslui - Dinamo București (ora 18.00), HC Odorhei - CSU Suceava (ora 18.00). Meciul Potaissa Turda - Dunărea Călărași va avea loc la 5 noiembrie. HCM Baia Mare va sta în această etapă. Partida Steaua București - Știința Bacău, scor 34-27, a avut loc miercuri. Clasament: 1. Minaur Baia Mare 18p, 2. HCM CONSTANȚA 16p, 3. CSM Călărași 15p, 4. HC Odorhei 14p (golaveraj: 196-179), 5. Știința Bacău 14p (205-198), 6. CSM București 13p, 7. Poli Timișoara 12p, 8. Dinamo București 10p, 9. Potaissa Turda 9p, 10. HC Vaslui 8p, 11. Steaua București 7p, 12. CSU Suceava 3p (145-163), 13. Pandurii Tg. Jiu 3p (174-205).