HCM învaţă din greşelile de la Veszprem

Handbal (m) / Liga Campionilor

Sport 12 Februarie 2013 / 00:00 538 accesări

Chiar dacă şansele unui rezultat pozitiv în Ungaria cu MKB Veszprem erau destul de mici împotriva unei formaţii extrem de puternice, care a investit masiv la începutul sezonului, HCM a “contribuit” la victoria clară a gazdelor, scor 31-21. Mai ales în repriza secundă. Numeroasele greşeli din atac, unde s-a ratat pe bandă rulantă, au dat prilejul maghiarilor să se desprindă decisiv în primele minute ale părţii secunde şi să se impună probabil mai uşor decât s-ar fi aşteptat. HCM a arătat şi lucruri bune în unele momente, mai ales în primele zece minute, însă nu a reuşit să menţină acelaşi ritm până la final. A fost un eşec din care campioana României poate învăţa pentru meciul decisiv de sâmbătă, de la Celje, cu Pivovarna. O partidă în care destinaţia celor două puncte este hotărâtoare în privinţa îndeplinirii obiectivului.

„Dacă vrem să mergem în optimi, trebuie să jucăm mult mai bine, fără atâtea ratări, fără atâtea greşeli tehnice pentru că orice echipă puternică, cu jucători de valoare, ştie cum să te pedepsească”, a declarat după meciul din Ungaria antrenorul principal al HCM-ului, Zvonko Sundovski. Cu acest gând pregătesc partida cu Celje şi handbaliştii constănţeni. „Nu ne încurcă acest rezultat, pentru că meciul decisiv va fi la Celje”, spune Alexandru Şimicu, în timp ce Dalibor Cutura îndeamnă deja la concentrare. „Este greu atunci când pierzi la zece goluri, dar nu este timp să plângem. Avem cinci zile să pregătim meciul cu Celje”, a adăugat fostul internaţional sârb.

AUTOCAR PENTRU SUPORTERI. Conducerea campioanei României a decis ca echipa să fie susţinută la cel mai important meci din Champions League şi de inimoasa galerie. Astfel, pentru partida din Slovenia, Toma şi compania vor fi însoţiţi de o galerie formată din 50 de suporteri. Autocarul va pleca din Constanţa pe 14 februarie, la ora 17.00, din faţa Sălii Sporturilor. Meciul din Slovenia este programat sâmbătă, de la ora 17.30.