HCM, învinsă greu de multipla campioană a Europei

Handbal (m) / Liga Campionilor, Grupa B, etapa a 10-a: HCM CONSTANŢA - THW KIEL 25-28

Sport 21 Februarie 2013 / 00:00 859 accesări

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, nu a reuşit să răstoarne calculul hârtiei în etapa a 10-a din Grupa B a Ligii Campionilor, fiind învinsă, aseară, la Sala Polivalentă din Bucureşti, scor 28-25 (16-11), de tripla câştigătoare a competiţiei, echipa germană THW Kiel. Cu un joc net superior faţă de partida din Slovenia, HCM a dat o replică foarte bună formaţiei germane mai ales în primele 25 de minute, când s-a şi aflat la conducere în multe momente. Popescu a oferit siguranţă în poartă, încheind prima repriză cu nouă intervenţii salvatoare, iar în atac Sadoveac, Buricea şi Csepreghi au fost principalii marcatori în primele 30 de minute. HCM a condus cu 4-2 - în min. 7 şi apoi cu 6-5 - în min. 13, diferenţă care s-a păstrat şi peste alte trei minute, 8-7 pentru HCM. A fost, din păcate, ultimul moment în care campioana României a fost în avantaj, THW Kiel preluând conducerea în urma unor contraatacuri rapide. Cu Jicha de neoprit, starul ceh marcând din toate poziţiile (inter, extremă şi pivot), Kiel s-a distanţat la 12-8 şi apoi la 16-10, înainte ca Csepreghi să stabilească scorul pauzei, 16-11 pentru oaspeţi. HCM a redus din handicap imediat după reluare, 13-17, a avut şansa de a se apropia decisiv, dar a irosit două contraatacuri şi două atacuri poziţionale care ar fi putut întoarce soarta meciului. Kiel a trecut peste momentul de ineficacitate în atac şi s-a desprins din nou, scor 22-16 - în min. 45. Chiar dacă în final a pierdut meciul şi implicit calificarea în optimi, HCM a avut meritul de a se lupta până la capăt, apropiindu-se în min. 51 la 22-24. Omeyer s-a opus în două rânduri unui final pe muchie de cuţit, Val a văzut cartonaşul roşu în min. 56 (trei eliminări temporare), iar THW Kiel a câştigat, în final, cu 28-25.

„Am lăsat o impresie bună în ultimul meci din acest sezon şi cred că acest lucru contează. A fost un gust dulce-amărui pentru că am ţinut piept unui astfel de adversar. Suntem, din păcate, singura echipă nevoită să dispute meciurile de pe teren propriu în deplasare. Am greşit câteva contraatacuri care ar fi putut schimba soarta meciului, iar în faţa unei astfel de formaţii contează foarte mult. Kiel este echipa cu cel mai mare buget (n.r. - 9,5 milioane de euro), ei investesc doar în handbal, o echipă fenomen care va avea performanţe probabil mulţi ani de acum înainte”, a declarat, după încheierea partidei, antrenorul secund al formaţiei constănţene, Alexandru Buligan.

Au evoluat - HCM (antrenor Zvonko Sundovski): Popescu (15 intervenţii), Stănescu; Toma 6g (4x7m), Şimicu 5g, Csepreghi, Buricea, Criciotoiu, Val şi Sadoveac - câte 2g, Angelovski, Humet, Sabou şi Cutura - câte 1g, Dragicevic, Adzic; THW Kiel (antrenor Alfred Gislason): Palicka (12 intervenţii), Omeyer (3 intervenţii); Jicha 7g, Eckberg 6g (5x7m), Klein 5g, Ilic 4g, Sprenger 2g, Zeitz, Hansen, Vujin şi Narcisse - câte 1g.

Programul celorlalte partide din ultima etapă a Grupei B: IK Savehof - Celje Pivovarna Lasko (astăzi, ora 20.00) şi MKB Veszprem - Atletico Madrid (sâmbătă, ora 18.15). Clasament: 1. THW Kiel 16p (golaveraj: 329-265), 2. MKB Veszprem 16p (269-223), 3. Atletico Madrid 10p, 4. Celje 6p, 5. IK Savehof 4p (252-301), 6. HCM CONSTANŢA 4p (234-283).