HCM, învinsă la scor de campioana Bundesligii

Handbal / Liga Campionilor, Grupa C, etapa a 7-a: HSV HAMBURG - HCM CONSTANŢA 36-25

Sport 02 Decembrie 2011 / 00:00 767 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa nu a putut face faţă maşinii de handbal de la HSV Hamburg, cedând, aseară, în deplasare, în faţa campioanei Germaniei, scor 25-36 (11-20), în ultimul meci din acest an susţinut în Liga Campionilor la handbal masculin. În faţa unei formaţii care are în componenţă numeroşi campioni olimpici, mondiali şi europeni, HCM a rezistat doar... şapte minute, când tabela a indicat egalitatea, scor 3-3. Atacul a trădat din nou echipa constănţeană, iar Hamburg s-a desprins rapid pe tabelă, scor 8-3 (min. 10) după câteva contraatacuri rapide. HCM nu a mai avut puterea să revină şi, în ciuda intervenţiilor foarte bune ale portarului Popescu, cel mai bun jucător al Constanţei în prima repriză, Hamburg s-a desprins tot mai clar pe tabelă: 13-6 (min. 14), 18-8 (min. 27) şi 20-9 (min. 29). Toma şi Sabou au punctat după două contraatacuri în ultimul minut, iar la pauză tabela a arătat 20-11 pentru Hamburg. HCM a revenit mult mai montată de la cabine, având nouă minute foarte bune de joc, în care a redus la şase lungimi handicapul de pe tabelă, scor 17-23 şi se părea că poate pune multe probleme în continuare. Din păcate, handbaliştii constănţeni nu au rezistat ritmului impus de Hamburg, iar intervenţiile miraculoase ale lui Bitter au făcut ca tabela să indice în min. 47 cea mai mare diferenţă de scor, 30-18 pentru formaţia germană. Cum soarta meciului era pecetluită, ambii antrenori au preferat să introducă în final jucătorii care prind mai puţin echipa de bază, meciul încheindu-se cu scorul de 36-25 pentru Hamburg.

Au evoluat - HSV Hamburg: Bitter (22 intervenţii, 1x7m); Lackovic 8g, Vugrinec 5g, Vori 4g, Lindberg 4g (4x7m), Flohr, Schroder şi B. Gille - câte 3g, Duvnjak şi Schulze - câte 2g, Lijewski şi Jansen - câte 1g, G. Gille şi Schielderman; HCM: Popescu (10 intervenţii, 1x7m), Stănescu; Stavrositu 4g, Toma 4g (1x7m), Novanc, Riganas şi A. Stamate - câte 3g, Ghionea 3g (2x7m), Sabou şi Irimescu - câte 2g, Şimicu 1g, Adzic, Buricea, Angelovski şi Onyejekwe.

Celelalte două meciuri ale grupei se vor disputa sâmbătă: Orlen Wisla Plock - RK Cimos Koper (ora 16.00) şi HC Metalurg Skopje - Sankt Petersburg HC (ora 19.00). Clasament: 1. Hamburg 14p, 2. Koper 8p, 3. Metalurg 7p, 4. Plock 4p, 5. Sankt Petersburg 3p, 6. HCM Constanţa 2p.