HCM, la prima înfrângere după şapte luni!

Handbal (m) / Cupa EHF, Grupa D: FUCHSE BERLIN - HCM CONSTANŢA 28-26

Sport 17 Martie 2014 / 00:00 993 accesări

Etapa a 4-a din Grupa D a Cupei EHF la handbal masculin a adus, din păcate, primul eşec al campioanei Handbal Club Muncipal Constanţa după mai bine de şapte luni în care reuşise să rămână invincibilă în Liga Campionilor, Liga Naţională, Cupa României şi Cupa EHF. Constănţenii au fost învinşi, scor 28-26 (12-11), în deplasare, de Fuchse Berlin, dar păstrează în continuare şanse reale de calificare în sferturile de finală. Partida din capitala Germaniei ar fi trebuit să fie transmisă de postul Digi 24 Constanţa, dar televiziunea Digi Sport a anunţat cu câteva ore înainte de meci că nu are posibilităţile tehnice de a difuza partida!

Fără Csepreghi şi Criciotoiu, rămaşi la Constanţa din cauza unor accidentări, dar şi cu alţi jucători care, având tot probleme medicale, nu s-au aflat la capacitatea maximă, HCM nu a rezistat în faţa unei formaţii decise să facă un pas decisiv în privinţa câştigării grupei. Fuchse a condus încă din primele minute, cu 2-0 şi 3-1, dar HCM a reuşit, contrar ultimelor partide, să aibă un început mai bun de meci. Constănţenii s-au aflat mereu la cel mult trei goluri în spatele “vulpilor” lui Dagur Sigurdsson, Toma şi Stavrositu au făcut din nou un joc foarte bun, iar după primele 30 de minute, diferenţa era de numai un gol, 12-11 pentru Fuchse. Campioana României părea că are forţa de a produce surpriza în actul secund, restabilind egalitatea în min. 35, 13-13, echilibrul păstrându-se şi un minut mai târziu, 14-14. Din păcate, gazdele au reuşit să se desprindă la 18-15 şi apoi la 20-16 - în min. 44, diferenţă care avea să se dovedească imposibil de recuperat până la final. Constanţa s-a apropiat doar la două goluri, 23-21 - în min. 53 şi apoi 27-25 - în min. 59, dar nu a putut mai mult, Fuchse Berlin impunându-se în final cu 28-26. Pentru HCM au marcat: Toma 7g, Stavrositu 6g, Şimicu 4g, Angelovski şi Buricea - câte 3g, Novanc 2g, Cristescu 1g. De la Fuchse s-au remarcat Jaszka - 8g şi Igropulo 6g.

În cealaltă partidă din Grupa D disputată aseară, Chambery Savoie a învins, scor 27-21 (16-8), pe Sporta Hlohovec. Clasament: 1. Fuchse Berlin 7p, 2. Chambery Savoie 5p, 3. HCM CONSTANŢA 4p, 4. Sporta Hlohovec 0p.