HCM, la turneul final al CN de juniori 4

Sport 14 Mai 2012 / 00:00 851 accesări

Constanţa va avea o reprezentantă la turneul final al Campionatului Naţional de handbal masculin pentru juniori 4. HCM Constanţa, pregătită de Enis Murtaza, a câştigat turneul semifinal găzduit de Sala Sporturilor, după ce a învins, duminică, în marea finală, pe LPS Suceava cu 18-14 (7-6). Un meci disputat, pe care tinerii handbalişti constănţeni l-au câştigat după ce sucevenii au condus pe tabelă cu 5-3 şi 6-4. „Este în primul rând meritul copiilor, pentru că au muncit ca să ajungă aici. A fost destul de obositor cu două partide pe zi, meciuri tensionate, o presiune a competiţiei şi acest lucru s-a simţit uneori. Îmi doresc mereu ca toţii copiii să joace la adevărata lor valoare. Mă bucur că a fost şi o atmosferă frumoasă în tribune şi copiii au simţit acest lucru“, a declarat Murtaza.

Alături de HCM Constanţa, la turneul final s-au mai calificat LPS Suceava şi echipa clasată pe locul 3, LPS Roman, învingătoare cu 19-9 în faţa unei alte formaţii constănţene, Axiopolis Cernavodă. La finalul competiţiei organizate de Asociaţia Judeţeană de Handbal Constanţa, în colaborare cu DJST Constanţa şi Consiliul Judeţean Constanţa, s-au acordat cupe, diplome, mingi şi tricouri pentru toate formaţiile participante. Diplomele pentru “jucători de perspectivă” au fost acordate doar pentru componenţi ai echipelor clasate pe primele şase poziţii. Premiaţii de la HCM sunt Mihai Dicol şi Gabriel Chilian, iar de la celelalte echipe constănţene Andrei Lungu (CS Laguna) şi Onur Ibram (Axiopolis). Festivitatea de premiere a fost oficiată de directorul executiv al campioanei HCM Constanţa, Nurhan Ali, de Mariana Tudora (din partea DJST) şi de Nicu Rusu (din partea AJ Handbal).

Rezultate înregistrate sâmbătă şi duminică: CS Laguna - LPS Roman 13-18, CSS Medgidia - CSS Tecuci 18-22, Axiopolis Cernavodă - LPS Piatra Neamţ 12-12, HCM Constanţa - LPS Suceava 13-18, HCM Constanţa - LPS Roman 15-10, Axiopolis Cernavodă - LPS Suceava 4-18, CSS Tecuci - LPS Piatra Neamţ 13-15. Meciuri de clasament - locurile 7-8: CSS Tecuci - CSS Medgidia 19-14; locurile 5-6: CS Laguna - LPS Piatra Neamţ 15-13; finala mică: Axiopolis Cernavodă - LPS Roman 9-19; finala mare: HCM Constanţa - LPS Suceava 18-14.