HCM, pas uriaş spre locul secund

Handbal (m) / LN-24: HCM Constanţa - UCM Reşiţa 26-25

Sport 21 Aprilie 2008 / 00:00 1133 accesări

Ieşită din lupta pentru titlu, Handbal Club Municipal Constanţa a obţinut, ieri, o victorie extrem de preţioasă în faţa finalistei Cupei Challenge, UCM Reşiţa, graţie căreia echipa de la ţărmul mării a devenit principala favorită la clasarea pe locul secund, loc ce garantează prezenţa în ediţia viitoare a Cupei EHF. După un start echilibrat de joc (2-3, în min. 7), HCM a apăsat pe acceleraţie. Cu Stănescu imbatabil între buturi şi devastatori pe contraatac, elevii lui Vasile Stîngă şi Eden Hairi au reuşit o serie impresionantă, desprinzîndu-se la 8-3, în min. 16. Constănţenii au evoluat perfect în faza defensivă pînă la pauză, astfel că la jumătatea partidei, cînd tabela indica 13-6, zarurile păreau aruncate. Diferenţa de la pauză s-a menţinut pînă în min. 34, 16-9. Cel care a dat tonul revenirii bănăţenilor a fost Adrian Tucanu. Trei goluri în mai puţin de două minute ale fostului jucător al HCM-ului, plus o altă reuşită a lui Cuciula, au strîns scorul la 16-13, în min. 37! Un moment important în economia partidei s-a petrecut în min. 41, la scorul de 17-15, pe posesia Reşiţei. Chiar dacă îi avea eliminaţi pentru două minute pe Şoldănescu şi Nadoveza, constănţenii au intrat pe faza defensivă cu cinci jucători! Oaspeţii au protestat vehement, jocul a fost oprit, iar după parlamentări prelungite la masa oficială arbitri Ştark şi Ştefan au reluat jocul fără a mai acorda încă o eliminare la bancă de două minute împotriva constănţenilor. La fel de adevărat este şi faptul că cei doi arbitri l-au iertat în două rînduri de cartonaş roşu pe Butulija, pentru gesturi nesportive, astfel că ambele echipe au avut de comentat pe seama arbitrajului la finalul partidei. Chiar dacă HCM a revenit în joc şi s-a desprins la 19-15 (min. 44), Reşiţa n-a renunţat, continuîndu-şi cursa de urmărire. Menţinuţi “în viaţă” de portarul Antonaru, bănăţenii au înscris gol după gol şi în min. 54 au preluat conducerea în urma reuşitei lui Butulija, 24-23! Reşiţa n-a avut timp să savureze momentul pentru că, imediat, Schjolin Voglis şi Toma au întors rezultatul, 25-24, min. 56. Reşiţa a replicat prin Butulija (aeriană spectaculoasă cu concursul lui Tucanu), însă Enescu a pornit “glonţ” de la centru şi şi-a încheiat acţiunea personală cu un gol ce avea să fie decisiv, 26-25 pentru HCM. Reşiţa a avut o şansă de egalare în final, însă Pancu a forţat în faţa lui Adzic. Gazdele au deţinut posesia în ultimul minut şi au prelungit atacul pînă în ultimele secunde, cînd Antonaru a parat în faţa lui Nicolae. Mai erau patru secunde şi oaspeţii au aruncat cu disperare mingea în ofensivă, însă o intercepţie a lui Toma a înlăturat orice dubiu în privinţa învingătoarei. S-a încheiat 26-25 pentru HCM şi, în ciuda faptului că în urma acestei victorii formaţia constănţeană devine principală favorită pentru locul secund, preşedintele Nicuşor Constantinescu a părăsit sala extrem de dezamăgit. “Cea mai bună dovadă pentru faptul că lumea nu mai vine la handbal este modul în care echipa evoluează. Cînd HCM juca handbal şi lupta, cu adevărat, din start şi pînă în ultima secundă lumea venea la sală. Cea mai bună radiografie o fac spectatorii. Chiar dacă aproape că ne-am garantat locul secund în clasament, poziţia a doua nu înseamnă nicio o performanţă pentru o echipă care şi-a propus titlul”, a declarat preşedintele clubului, Nicuşor Constantinescu, care a trimis “săgeţi” şi către antrenorul Vasile Stîngă: “N-ai voie să te chinuieşti cu o echipă pe care ai condus-o la pauză cu şapte goluri diferenţă şi pe care, cu Eden Hairi antrenor principal, ai învins-o, în urmă cu patru luni, la 11 goluri diferenţă la ea acasă. Echipa a mers prost în acest campionat şi există un echilibru interior pe care echipa nu poate să şi-l regăsească. La anul vom lua titlul pentru că ştim ce-i de făcut”.

Au evoluat - HCM (antrenor Vasile Stîngă): Stănescu, Popescu, Schjolin Voglis 2g, Timuzsin, Timofte 2g, Nicolae 1g, Şoldănescu, Enescu 2g, Djukic 5g, Nadoveza 5g, Toma 6g (1x7m), Adzic 1g, Mureşan, Hejtmanek 2g; UCM (antrenor Aihan Omer): Ionescu, Antonaru, Tucanu 7g, Butulija 7g, Vaidasigan 1g, Pasic 3g (3x7m), Kovacevic, Cuciula 1g, Pîrvan, Irimescu 3g, Rohozneanu 1g, Ciubotariu 1g, Grozăvescu, Pancu 1g. Au arbitrat: Bogdan Ştark şi Romeo Ştefan (ambii din Bucureşti).