HCM pregătește confruntarea cu Știința Bacău

Handbal masculin / După înfrângerea de la Sankt Petersburg

Sport 18 Martie 2015 / 00:00 1195 accesări

Handbal Club Municipal Constanța a cedat, luni seară, în etapa a 5-a a Grupei B din Cupa EHF la handbal masculin, în deplasare, în fața echipei ruse Sankt Petersburg HC, scor 27-35 (13-15), iar această înfrângere a risipit șansele de calificare ale campioanei României în sferturile de finală ale competiției. Din păcate, oboseala acumulată în ultima perioadă de jucători, în condițiile unui lot restrâns - doar 12 handbaliști au efectuat deplasarea în Rusia -, precum și absențele lui Angelovski și Enescu au influențat prestația din partea a doua a întâlnirii, astfel că HCM nu a putut ține ritmul până la final. „Am jucat mai bine în prima repriză, dar în cea de-a doua situația s-a schimbat. Este foarte greu să joci în patru sau cinci jucători. Am avut și câte patru minute de eliminare în repriza a doua. Adversarii au profitat de acest cadou al arbitrilor și au câștigat”, a declarat Dalibor Cutura. În partida de la Sankt Petersburg, golurile formației constănțene au fost reușite de Cutura 7, Humet 6, Buricea 3, Cristescu 3, Rakcevic 3, Subțirică 2, Toma 2 și Tucanu 1. Au mai evoluat portarii Popescu și Stănescu, precum și jucătorii Adzic și Baican. În ultimul meci din grupă, HCM va întâlni duminică, 22 martie, de la ora 11.45, în Sala Sporturilor din Constanța, echipa daneză Team Tvis Holstebro, ocupanta primului loc în clasamentul grupei.

Dar până la duelul din Cupa EHF, pentru handbaliștii antrenați de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic urmează partida de joi, de la ora 19.00, din Sala Sporturilor, cu Știința Bacău, din etapa a 23-a a Ligii Naționale. Drept urmare, jucătorii constănțeni nu au timp de odihnă, iar după ce s-au întors noaptea trecută acasă, vor efectua astăzi un antrenament înaintea confruntării din campionat.