HCM revine acasă

Sport 26 Ianuarie 2009 / 00:00 596 accesări

Liderul Ligii Naţionale de handbal masculin, HCM Constanţa şi-a continuat, sîmbătă, seria victoriilor în turneul de pregătire pe care îl efectuează în Serbia, după 30-29 şi 30-25 cu Kolubara Lazarevac, 34-30 cu Jugovic Kac şi 25-23 cu Vojvodina Novi Sad. Constănţenii au bifat sîmbătă a cincea victorie consecutivă, trecînd de Partizan Belgrad, cu 28-26. Elevii lui Zoran Kurtes au dominat încă din start partida cu ocupanta locului secund în prima ligă din Serbia, conducînd la pauză cu 16-14. La reluare, gazdele au forţat, dar constănţenii au avut un final excelent şi au reuşit să-şi păstreze avantajul. Pentru HCM au marcat Csepreghi 8g, Mureşan 5g, Adzic şi Schuch - cîte 4g, Sabou şi Sadoveac - cîte 3g şi Vukovic un gol, în timp ce portarii Borodi, 11 intervenţii, şi Stere, 5 intervenţii, au pus umărul la succesul formaţiei de pe litoral. Aseară, formaţia antrenată de Zoran Kurtes, Eden Hairi şi Djordje Cirkovic a întîlnit, în ultimul meci de verificare din Serbia, pe Jugovic Kac. Victoria a revenit gazdelor, cu 36-33, după ce la pauză HCM a avut un avantaj de două goluri, 18-16. Pentru HCM au înscris Sabou 10g, Csepreghi 6g, Sadoveac şi Schuch - cîte 5g, Adzic şi Săulescu - cîte 2g, Vukovic, Mureşan şi Pavlovic - cîte un gol. Nu au evoluat Băiceanu (răcit) şi Hejtmanek (entorsă la gleznă). Delegaţia constănţeană se întoarce acasă în această seară, urmînd să continue pregătirea cu gîndul la “dubla” cu slovacii de la Tatran Preşov, din optimile de finală ale Cupei Cupelor, programată pe 15 şi 22 februarie.