HCM s-a impus în primul amical de la Cluj

Sport 25 August 2009 / 00:00 547 accesări

Aflată pe ultima sută de metri a pregătirilor pentru debutul în viitoarea ediţie a Ligii Naţionale de handbal masculin, campioana României, HCM Constanţa, a disputat, ieri, un joc amical la Cluj-Napoca, în compania formaţiei locale Universitatea. Elevii lui Zoran Kurtes au avut parte de o replică destul de puternică din partea clujenilor, care s-au întărit în această vară. Prima repriză a fost echilibrată, cele două formaţii preluînd pe rînd conducerea pe tabela de marcaj. În cele din urmă s-a intrat la cabine la egalitate, 17-17. Din păcate, evenimentul primei reprize a fost accidentarea lui Adzic, care a suferit o entorsă la glezna şi ar putea ratat meciul cu HC Odorhei, programat pe 3 septembrie, în prima etapă a campionatului. La reluare, antrenorii celor două echipe au decis să ruleze tot lotul, însă echilibrul s-a menţinut pînă în ultimele zece minute, cînd HCM a preluat conducerea şi a cîştigat cu 30-28. Ultima achiziţie a constănţenilor, Nikola Manojlovic, venit în urmă cu două săptămîni de la gruparea germană Goppingen, a fost cel mai bun jucător de pe teren. Folosit atît în postura de inter stînga, cît şi de centru, sîrbul şi-a confirmat valoarea, fiind şi cel mai bun marcator al campionilor. În plus, la Cluj şi-a făcut debutul pentru HCM şi pivotul ceh Martin Prachar, transferat în urmă cu trei zile de la UCM Reşiţa. Marcatori: Stojkevski 5 goluri, Goran 4g, Filip 4g, Mirko 4g, Grasu 2g, Busecan 2g, R. Marian 2g, Pavel 2g, Marta 1g, Vlad 1g şi Szopka 1g - pentru U Cluj, respectiv Manojlovic 5g, Toma 4g, Csepreghi 4g, Băiceanu 4g, Vukovic 3g, Szuch 2g, Timofte 2g, Buricea 2g, Fl. Nicolae 1g, Prachar 1g, Sadoveac 1g şi Pavlovic 1g pentru HCM. Astăzi, de la ora 12.00, cele două echipe vor disputa o altă partidă de verificare, tot în Sala Sporturilor “Horia Demian” din Cluj-Napoca. După meci, constănţenii vor pleca în Bosnia, la Banja Luka, unde vor participa la un puternic turneu internaţional.