HCM se simte bine în Slovenia

Handbal masculin

Sport 07 August 2013 / 00:00 480 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a început în forţă seria jocurilor de pregătire, reuşind să câştige ambele partide disputate până acum, 26-23 cu RK Sevnica (locul 5) şi mai ales 25-24 cu Celje Pivovarna Lasko (locul 3 în Slovenia, câştigătoare a Ligii Campionilor în 2004). Chiar dacă au fost simple meciuri de verificare, constănţenii au evoluat mereu cu determinare, testând şi mai multe scheme de joc. Şi în ultima partidă, disputată luni seară, Zvonko Sundovski a oferit şansa tuturor jucătorilor din lot de a bifa măcar câteva minute. După 12-12 la pauză, echilibrul a fost rupt la un moment dat de brigada de arbitri, care a lăsat HCM-ul în doar trei jucători pe teren (Angelovski a văzut cartonaşul roşu), iar gazdele s-au desprins la patru goluri, 18-14. HCM a revenit însă pe tabelă, iar la finele unui meci frumos, a reuşit să se impună cu 25-24, un succes de moral împotriva unei forţe a campionatului sloven (locul 4 la CM din 2013). În plus, chiar dacă o revenire pe teren era preconizată pentru turneul preliminar de la Porto, interul Alexandru Csepreghi a evoluat câteva minute în partida cu echipa lui Vladan Matic, reuşind chiar să-şi treacă numele printre marcatori.

Constănţenii îşi vor încheia pe 12 august cantonamentul din Slovenia, nu înainte să mai dispute sâmbătă, cu Maribor Branik, un nou meci amical. În perioada 14-17 august, HCM va participa la turneul de la Struga, unde va întâlni, în partidele din Grupa A, pe Vardar Skopje (campioana Macedoniei) - 14 august, de la ora 21.30 - şi Ivry Handball (noua echipă a lui Javier Humet) - 15 august, de la ora 19.45. Partidele de clasament vor avea loc pe 17 august.