HCM şi-a luat revanşa în faţa lui Dunaferr SE

Sport 31 Iulie 2008 / 00:00 841 accesări

Învinsă marţi, în primul meci de verificare al acestei veri, de Dunaferr SE, cu 25-21, HCM Constanţa şi-a luat revanşa, ieri, în faţa reprezentantei Ungariei din sezonul viitor al Cupei Cupelor. Partida s-a disputat tot la Dunaujvaros, iar formaţia pregătită de Vasile Stîngă şi Eden Hairi s-a impus cu 25-23, după ce la pauză scorul a fost egal, 11-11. După o primă repriză echilibrată, constănţenii au început mai slab partea secundă şi gazdele s-au desprins la 18-14. HCM a avut puterea să revină şi, graţie în principal unei apărări exacte, a reuşit să egaleze cu trei minute înaintea finalului. Alte puncte forte au fost repunerile foarte rapide şi contraatacurile devastatoare, faza a doua fiind jucată foarte bine de jucătorii HCM-ului. Printre remarcaţii partidei se numără portarul Stănescu (excelent îndeosebi în prima repriză) şi pivotul Timuzsin (prolific în partea a doua a meciului). “Spre deosebire de prima zi, în meciul de ieri am gestionat mai bine finalul şi au reuşit să ne impunem. Sîntem la început de drum, iar după meciurile de pregătire din Germania jocul o să fie mai bun”, a declarat Ionuţ Stănescu. Cele mai multe goluri pentru HCM în partida de ieri le-au înscris Csepreghi şi Timuzsin, fiecare cîte cinci reuşite, care au fost secondaţi de Toma - 4g şi Nicolae - 3g. În partida de ieri nu au jucat deloc portarul Majeri şi interul Mureşan, acesta din urmă acuzînd probleme la gleznă după partida de marţi. “Au fost primele meciuri din această vară. Echipa este în continuă pregătire şi sperăm să găsim şaptele ideal. În ambele zile s-a jucat bine în apărare, iar în faza ofensivă ne-am bazat mai mult pe contraatac şi faza a doua. Încet, încet, relaţiile de joc încep să se sudeze. Jucătorii nou-veniţi s-au integrat destul de bine”, a declarat antrenorul principal Vasile Stîngă.

Astăzi, amical cu HSG Aschaffenburg

După încheierea partidei cu Dunaferr SE, delagaţia constănţeană a părăsit Ungaria cu destinaţia Germania. După un drum de aproximativ 900 km, HCM şi-a stabilit cartierul general la Aschaffenburg, oraş de 70.000 de locuitori situat în nord-vestul Bavariei. În această seară, de la ora 20.00, HCM va întîlni echipa locală HSG Aschaffenburg, ce activează în liga a III-a. Formaţia constănţeană mai are perfectate în Germania alte trei meciuri de verificare: pe 5 august - cu TV Kirchzell (liga a treia germană), pe 7 august - cu Kadetten Schaffhausen (vicecampioana Elveţiei) şi pe 10 august - cu HSG Wetzlar (prima ligă germană). Acestea nu sînt singurele partide amicale ale HCM-ului din Germania, formaţia constănţeană căutînd la ora actuală noi adversari.