HCM, succes după un meci interzis cardiacilor

Handbal (m) / LN-4: Bucovina Suceava - HCM Constanţa 24-25

Sport 05 Octombrie 2009 / 00:00 751 accesări

HCM Constanţa a reuşit să-şi atingă obiectivul la Suceava, obţinerea celor două puncte, la capătul unei partide nerecomandate cardiacilor. Întîlnirea s-a ridicat la nivelul aşteptărilor, ambele formaţii contribuind la un nivel calitativ ridicat al jocului, în care nu au lipsit execuţiile de mare fineţe, intervenţiile dezarmante ale portarilor sau răsturnările halucinante de scor. Chiar dacă primele 20 de minute au fost echilibrate, tabela indicînd 8-8, finalul primei reprize a aparţinut în totalitate formaţiei constănţene, care a intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri, 14-11. Prima reuşită a părţii secunde a aparţinut tot HCM-ului, şi se părea că jocul va curge spre o victorie aşteptată a campioanei. Antrenorul Zoran Kurtes a riscat într-un moment cînd echipa noastră evolua cu un jucător în minus, introducîndu-l pe Buricea în locul portarului. Gazdele au profitat de greşelile noastre din faza de atac şi în doar patru minute au restabilit egalitatea, 15-15. Mai mult, elevii pregătiţi de Petru Ghervan şi Leonard Bibirig au reuşit să conducă, în min. 45, cu 21-18 şi se părea că vor reuşi prima victorie din istoria confruntărilor directe cu HCM. A urmat o cursă de urmărire a formaţiei constănţene, care a reuşit în min. 57 să revină în avantaj, 24-23. Golul victoriei a fost marcat de Buricea, în ultimul minut al partidei, dar gazdele au avut ultimul atac al meciului, pe care l-au irosit, spre dezamăgirea propriilor suporteri. O victorie muncită obţinută de HCM, dar pe deplin meritată în faţa unui adversar incomod, care va pune, cu siguranţă, multe probleme echipelor aflate în lupta pentru titlu. “O partidă foarte grea, dar pe care şi noi ne-am făcut-o dificilă, pentru că am ratat foarte mult. Dacă Suceava va juca la fel cu Steaua şi Reşiţa, aici s-ar putea decide titlul. Cred că, în cele din urmă, experienţa noastră în Liga Campionilor ne-a ajutat să revenim şi să cîştigăm“, a spus, la final, Laurenţiu Toma. “Am jucat bine în prima repriză însă, pe fondul unor greşeli ale noastre, gazdele au revenit şi au prins elan spre final. Suceava joacă foarte bine pe teren propriu“, a afirmat şi George Buricea. La HCM, Alexandru Csepreghi nu a evoluat din cauza unei accidentări.

Au evoluat - Suceava: I. Andrei (6 intervenţii, 2x 7m), Pralea (1 intervenţie); Gavriloaia şi Bursuc - cîte 6g, Adomnicăi şi Chiruţ - cîte 3g, Mitrea şi Acatrinei - cîte 2g, Dospinescu şi Tcaciuc - cîte 1g, Şoldănescu, Dediu şi Grigorie; HCM: Popescu (11 intervenţii, 1x7m), Stănescu (4 intervenţii); Toma 7g (2x7m), Sadoveac 5g, Băiceanu 3g, Dimache, Adzic, Buricea şi Nicolae - cîte 2g; Sabou şi Pavlovic - cîte 1g, Schuch şi Mureşan.

Rezultatele complete ale etapei: Ştiinţa Bacău - Dinamo 44-30; HC Odorhei - CSM Satu Mare 33-29; U. Cluj - Steaua 22-30; Pandurii Tg. Jiu - Minaur 25-19; Poli Timişoara - Rom Cri Braşov 28-20; UCM Reşiţa - CSM Medgidia 46-16.

11. CSM Medgidia 4 1 0 3 103-142 2

12. Minaur Baia Mare 4 0 1 3 84- 97 1

13. Rom Cri Braşov 4 0 1 3 115-124 1

14. Dinamo Bucureşti 4 0 1 3 117-151 1