HCM, succes fără emoţii

Handbal (m) / LN, etapa a 12-a

Sport 07 Decembrie 2009 / 00:00 708 accesări

HCM - SATU MARE 39-34. HCM Constanţa şi-a respectat blazonul şi a învins, ieri, în Sala Sporturilor, cu 39-34, pe CSM Satu Mare, în etapa a 12-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Gazdele au avut un debut perfect, conducând, cu 14-6, în min. 20, însă oaspeţii au revenit în finalul primei reprize, iar diferenţa la pauză a fost de numai trei goluri, 17-14. Mai mult, sătmărenii au egalat în min. 37, 19-19, după care elevii lui Zoran Kurtes au preluat din nou cârma jocului şi s-au impus fără emoţii. “A fost un meci spectaculos, disputat într-o zi specială, şi dedicăm victoria tuturor suporterilor şi celor care şi-au sărbătorit ziua numelui, în special preşedintelui clubului nostru, Nicuşor Constantinescu”, a declarat antrenorul secund Eden Hairi. “Vrem să câştigăm şi la Dinamo, în ultima etapă a turului, şi să fim campioni de toamnă”, a adăugat Laurenţiu Toma. Marcatori: Toma 9g, Csepreghi 7g, Băiceanu 5g, Fl. Nicolae şi Sadoveac - câte 4g, Schuch şi Buricea - câte 3g, Timofte, Simic, Adzic şi Mureşan - câte 1g, pentru HCM, respectiv Birtalan, Savic şi Şavlovschi - câte 8g, Vizhobvsky 7g, Olah, Varga şi Ciornohuz - câte 1g, pentru CSM. După meci, jucătorii constănţeni şi-au exercitat dreptul la vot pentru alegerea preşedintelui ţării. “Am votat pentru linişte, pentru viitor, pentru copii noştri şi pentru sport”, a spus Toma.

CSM - DINAMO 26-30. Tot ieri, CSM Medgidia a cedat pe teren propriu, scor 26-30, într-un meci decisiv în lupta pentru evitarea retrogradării, cu Dinamo Bucureşti. Prima repriză a fost echilibrată, cele două combatante intrând la cabine la egalitate, 12-12, dar bucureştenii s-au desprins după pauză, când au fost în permanenţă la conducere. Marcatori: Murtaza şi Oselinsche - câte 6g, Galan, Nemenco, Marinescu - câte 4g, Enescu 2g, pentru CSM, respectiv B. Voica 13g, Dragnea 9g, Cojocea 4, Purcărea 2g, Capotă şi Bota - câte 1g, pentru Dinamo.

Celelalte rezultate - sâmbătă: Steaua - Rom Cri Braşov 41-25; duminică: Ştiinţa Bacău - Bucovina Suceava 28-25; UCM Reşiţa - U. Cluj 35-25; Pandurii Tg. Jiu - Poli Timişoara 28-23; Minaur Baia Mare - HC Odorhei 30-27.

6. Bucovina Suceava 12 7 0 5 353-320 14

7. Minaur Baia Mare 12 5 1 6 309-310 11

8. HC Odorhei 12 5 0 7 357-371 10

9. CSM Satu Mare 12 4 1 7 366-371 9

10. U. Cluj-Napoca 12 4 1 7 313-345 9

11. Poli Timişoara 12 4 1 7 301-345 9

12. Dinamo Bucureşti 12 3 1 8 360-412 7

13. CSM Medgidia 12 2 0 10 317-418 4

14. SCM Rom Cri Braşov 12 0 1 11 293-398 1