HCM va evolua în Cupa EHF

Handbal (m) / Liga Campionilor, turneul de la Porto

Sport 02 Septembrie 2013 / 00:00 993 accesări

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, a pierdut calificarea în grupele Ligii Campionilor şi îşi va continua aventura europeană în Cupa EHF, unde va accede direct în turul al treilea. Echipa pregătită de macedoneanul Zvonko Sundovski s-a clasat pe locul secund al turneului de calificare de la Porto, desfăşurat la finalul săptămânii trecute, după ce a fost învinsă în ultimul act de reprezentanta gazdelor, FC Porto, după prelungiri. Constănţenii au început întrecerea cu o victorie clară în semifinale, în faţa campioanei Olandei, HV Kras Volendam, impunându-se sâmbătă cu 34-25. Începutul jocului a fost echilibrat, dar gruparea de pe litoral a înscris de cinci ori consecutiv şi la pauză a avut un avantaj de cinci goluri, 19-14. La reluare, pe fondul relaxării elevilor lui Sundovski, olandezii s-au apropiat la un singur gol, 23-22, dar a fost doar un „foc de paie”, constănţenii dominând cu autoritate finalul. Pentru HCM au marcat Şimicu 7 goluri, Criciotoiu 6g, Toma 4g, Cristescu şi Novanc - câte 3g, Angelovski, Csepreghi, Sabou şi Şomlea - câte 2g, Sadoveac, Şoldănescu şi Stavrositu - câte 1g, în timp ce principalul marcator al olandezilor a fost Adams, cu 10g. În cealaltă semifinală, FC Porto a trecut la limită, scor 29-28, de norvegienii de la Elverum Handball Herrer.

FINALĂ DRAMATICĂ. Lupta de ieri, pentru biletele către grupele Ligii Campionilor, dintre HCM şi FC Porto a început echilibrat, cele două echipe succedându-se la conducere pe tabela de marcaj. Unul dintre cei mai importanţi jucători constănţeni, Şimicu, a primit însă două eliminări în primul sfert de oră şi antrenorul Sundovski a fost nevoit să-l scoată din faza defensivă. Absenţa sa i-a avantajat pe lusitani, care s-au distanţat pe finalul primei reprize şi au intrat la pauză cu un avans de trei goluri, 12-9. La reluare, HCM a început cursa pentru a recupera handicapul, obiectiv atins după zece minute, 15-15. A urmat o perioadă de şase minute fără gol pentru ambele combatante, dar gazdele au spart monotonia şi au înscris de două ori consecutiv. În min. 51, Davyes a văzut roşu pentru a treia eliminare şi HCM a egalat din nou, iar pe final s-a mers cap la cap. În ultima secundă, gazdele au fost la un pas să-şi asigure calificarea, dar bara l-a salvat pe Mihai Popescu şi meciul a mers în prelungiri.

PUMNI ŞI ELIMINĂRI. Susţinuţi de un public incredibil, portughezii au marcat de trei ori consecutiv în debutul prelungirilor, distanţându-se decisiv, dar au continuat să joace dur, sub privirile blânde ale celor doi arbitri maghiari, Horvath Peter şi Marton Balazs. Totul a culminat cu pumnul aplicat de Rocha în plină figură lui Şimicu, în al patrulea minut al prelungirilor. În plus, portughezul a primit cartonaşul roşu doar după ce spiritele s-au încins, dar şi interul stânga al HCM-ului a fost trimis în tribună, primind a treia eliminare pentru că a încercat să-şi facă singur dreptate. După doar un minut, şi Angelovski a încasat a treia eliminare şi a părăsit definitiv terenul. Finalul nu a mai contat prea mult, FC Porto câştigând cu 26-22 şi calificându-se în premieră în grupele Ligii Campionilor. Pentru HCM au marcat Sadoveac 6g, Csepreghi 4g, Angelovski 3g, Şimicu, Criciotoiu, Toma şi Stavrositu - câte 2g şi Novanc 1g, principalul marcator al gazdelor fiind Spinola - 9g.

„HCM a dat totul pe teren şi cred că meritam victoria. Ţinând cont că am jucat într-un infern, că gazdele au depăşit de multe ori limitele sportivităţii şi au fost lăsate de arbitri să joace dur, nu am ce să le reproşez băieţilor. Vom participa în Cupa EHF şi sper ca Federaţia Europeană de Handbal să ne aprobe să jucăm la Constanţa, spre bucuria fanilor constănţeni, care ne-au fost mereu alături”, a spus Nurhan Ali, director executiv al HCM.