HCM, victorie lejeră la Cluj

Handbal (m) / LN, etapa a 15-a: U. CLUJ - HCM CONSTANŢA 21-26

Sport 21 Martie 2011 / 00:00 1051 accesări

HCM Constanţa a trecut cu bine dificilul examen din deplasare cu Universitatea Cluj, învingând, cu 26-21, una dintre cele mai incomode echipe ale Ligii Naţionale de handbal masculin. Partida din etapa a 15-a a fost echilibrată până în min. 6, când cele două formaţii s-au aflat la egalitate, scor 2-2. Cu o apărare bună şi un portar în mare formă, Popescu parând şi două aruncări de la 7 m, dar şi cu un atac care şi-a făcut datoria în special în prima repriză, HCM s-a distanţat la 5-2 (min. 13) şi apoi 10-4 (min. 21). Diferenţa s-a păstrat până în finalul primei reprize, 12-6 pentru HCM, însă constănţenii au primit două goluri în ultimele 30 de secunde, intrând la cabine cu un avans de patru lungimi, 12-8. Gazdele au încercat să revină în partea secundă, însă nu au reuşit să se apropie decât o singură dată la un gol, 17-16 pentru HCM, în min. 44. Campioana şi-a revenit la timp pentru a nu avea emoţii în final, distanţându-se pe tabelă şi obţinând în final un succes, scor 26-21, care o păstrează la un punct în urma liderului. „De data aceasta echipa a jucat mai bine, în afară de a doua repriză, când am permis gazdelor să revină pe tabelă, pentru că ne-am asumat riscuri inutile. Ne-am revenit rapid şi am obţinut două puncte importante. Experienţa cred că şi-a spus cuvântul în final“, a declarat antrenorul principal al HCM-ului, Ion Crăciun. „Vin după două accidentări şi încerc să revin la forma din sezonul trecut. Vreau să joc cât mai bine de la un meci la altul“, a precizat şi Alexandru Csepreghi. Pentru HCM au jucat: Popescu (15 intervenţii, 2x7m), I. Stănescu; Csepreghi 7g (3x7m), Buricea 6g, Novanc 4g, A. Stamate şi Mureşan - câte 3g, Toma 3g (1x7m), Stavrositu, Angelovski, Criciotoiu, Irimescu şi Adzic. De la clujeni s-a remarcat Vujodinovic, autor a 8 goluri.

Celelalte rezultatele ale etapei: Dinamo Braşov - Steaua Bucureşti 30-28, Minaur Baia Mare - UCM HC Caraş Severin 22-23, Poli Timişoara - Ştiinţa Bacău 23-24, Pandurii Tg. Jiu - CSM Oradea 32-27, CSM Satu Mare - Bucovina Suceava 37-34, HC Odorhei - CSM Bucureşti 34-28.

9. Dinamo Braşov 15 5 1 9 399-434 11

10. Minaur Baia Mare 15 4 1 10 390-449 9

11. Steaua Bucureşti 15 3 2 10 422-462 8

12. CSM Bucureşti 15 4 0 11 436-487 8

13. Poli Timişoara 15 3 0 12 401-445 6

14. CSM Oradea 15 0 1 14 407-502 1