Ibrahimovic a revenit pe teren, după șapte luni

Sport 20 Noiembrie 2017 / 18:49 876 accesări
Era minutul 77 al partidei cu Newcastle când Zlatan Ibrahimovic l-a înlocuit pe Anthony Martial

Antrenorul portughez Jose Mourinho i-a oferit lui Zlatan Ibrahimovic revenirea pe terenul de joc, sâmbătă seară, la victoria lui Manchester United în fața lui Newcastle United, scor 4-1, în etapa a 12-a din Premier League. 7 luni au trecut de la ruptura de ligamente pe care atacantul suedez a suferit-o la genunchiul drept în sezonul trecut, în aprilie 2017.

Ibra a intrat în minutul 77, în locul lui Anthony Martial, când scorul era deja 4-1 în favoarea „Diavolilor Roșii”. Golurile lui Manchester au fost semnate de Martial (37), Smalling (45+1), Pogba (54) și Lukaku (70). Newcastle deschisese scorul prin Gayle (14). United se menține pe locul secund al clasamentului, cu un punct peste Chelsea Londra. Manchester City e lider, după 12 etape, cu opt puncte avans.

În vârstă de 36 ani, Zlatan Ibrahimovic a câștigat 4 titluri consecutive de campion al Franței cu Paris Saint-Germain, înainte de a se alătura lui Jose Mourinho la Manchester United, în vara anului trecut. El a reușit să înscrie 28 de goluri în 46 de meciuri, dar sezonul său excelent a fost întrerupt brusc când a suferit o ruptură de ligamente la genunchi, în cursul meciului retur cu Anderlecht, din semifinalele Europa League, competiție pe care echipa sa avea să o câștige.

Operat cu succes în Statele Unite, Ibrahimovic și-a continuat recuperarea la clubul Manchester United, cu care nu se mai afla sub contract de la finalul sezonului trecut, iar în luna octombrie a semnat un nou acord cu trupa lui Mourinho. Recuperarea atacantului în vârstă de 36 de ani a decurs incredibil. Medicii americani au rămas uimiți de condiția genunchiului, astfel că Ibrahimovic a revenit pe teren mult mai rapid decât s-ar fi așteptat oricine.