În preliminariile EURO 2008, meci întrerupt la Copenhaga

Sport 04 Iunie 2007 / 00:00 655 accesări

Derby-ul zilei din preliminariile EURO 2008, meciul de la Copenhaga, dintre Danemarca şi Suedia, a avut o desfăşurare ciudată, dar şi un final mai puţin aşteptat. După 25 de minute de joc oaspeţii aveau un stupefiant 3-0, realizat pe gafele de apărare ale danezilor. Apoi gazdele au revenit senzaţional, reuşind să egaleze! Numai că în ultimul minut de joc danezul Poulsen l-a lovit pe Rosenberg cu pumnul, fază văzută doar de tuşier! Acesta l-a chemat pe centralul Herbert Fandel, care l-a eliminat pe danez şi a dictat penalty. Lucru ce n-a fost pe placul unui suporter danez, care a sărit să-l bată pe arbitrul german! Moment în care Fandel a pus punct partidei, partidă neomologată de UEFA. În rest au fost rezultate normale, cu excepţia uriaşei surprize de la Sarajevo, unde Bosnia a învins Turcia şi a intrat în calculele calificării!

Rezultatele meciurilor de sîmbătă - Grupa A: Kazahstan - Armenia 1-2; Finlanda - Serbia 0-2; Belgia - Portugalia 1-2; Azerbaidjan - Polonia 1-3; Grupa B: I-le Faroe - Italia 1-2; Lituania - Georgia 1-0; Franţa - Ucraina 2-0; Grupa C: Bosnia-Herţegovina - Turcia 3-2!!!; Norvegia - Malta 4-0; Grecia - Ungaria 2-0; Grupa D: Ţara Galilor - Cehia 0-0; Germania - San Marino 6-0; Grupa E: Rusia - Andorra 4-0; Macedonia - Israel 1-2- Estonia - Croaţia 0-1; Grupa F: Islanda - Liechtenstein 1-1; Danemarca - Suedia 3-3 (meci întrerupt în min. 90); Letonia - Spania 0-2; Grupa G: Albania - Luxemburg 2-0; Slovenia - România 1-2; Belarus - Bulgaria 0-2.