Încă cinci medalii pentru înotătorii constănţeni

Sport 28 Iunie 2008 / 00:00 545 accesări

Ziua a treia a Campionatelor Naţionale de înot open, găzduite de piscina olimpică din Complexul Sportiv “Lia Manoliu” din Bucureşti, a mărit bilanţul sportivilor constănţeni cu încă cinci medalii, dintre care trei de aur. “Olimpicul” Răzvan Florea a cîştigat fără să forţeze proba lui favorită, 200 de metri spate, cu un timp destul de bun pentru actualul stadiu de pregătire: 1:57,56. Dacă elevul Ginei Handrea se află la a treia medalie de aur la această competiţie, Ioana Popa (LPS Piteşti - Farul) a obţinut vineri al patrulea titlu! Ea s-a dovedit din nou cea mai bună brasistă a ţării, cîştigînd la 200 m bras după ce anterior s-a impus la 50 m şi 100 m. În această probă, pe locul al treilea s-a clasat junioara Adela Ruşa (Palatul Copiilor - Farul), care a cucerit şi argintul în proba junioarelor. La 200 m spate, Constanţa şi-a adjudecat şi titlul naţional la juniori, prin Alin Milian (Palatul Copiilor - Farul), care prin locul 4 de la seniori se anunţă ca un demn urmaş al lui Răzvan Florea. Competiţia continuă sîmbătă şi se va încheia duminică.