Încă o înfrângere pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1

Sport 21 Februarie 2013 / 00:00 817 accesări

Aflată în cantonament în Antalya (Turcia), FC Farul Constanţa a disputat, ieri, al treilea meci amical, întâlnind pe FK Aktobe, ocupanta locul 3 în ultima ediţie a primei ligi din Kazahstan. În faţa celui mai puternic adversar întâlnit în stagiul de pregătire din Turcia, constănţenii au cedat cu 0-3, după o primă repriză bună. Antrenorul principal al Farului, Alin Artimon, a început meciul cu formula de bază: G. Curcă - Birău, Buzea, Bumbac, Drugă - Constantinescu, Săceanu, Călinţaru - Ivanovici, S. Chiţu, Mucsi. După pauză, tehnicianul grupării de pe litoral a schimbat întreaga formaţie: Vl. Neagu - Băjan, Ţabără, I. Popescu, Niţescu, Sg. Popescu, Stavian, B. Nicola, Stoianof, Pâslaru şi Coteanu.

„În ciuda scorului, echipa s-a mişcat bine în prima repriză, când adversarii au marcat un gol norocos, cu un şut de la mare distanţă. După pauză, au intrat jucătorii foarte tineri, iar valoarea echipei noastre a scăzut şi am mai primit două goluri. Jocul începe să se lege şi trebuie să ţinem cont şi că am întâlnit un adversar puternic”, a spus patronul constănţenilor, Giani Nedelcu. Gruparea de pe litoral va juca mâine un nou meci amical, împotriva unei echipe din liga secundă austriacă. Cealaltă formaţie constănţeană din liga secundă, Săgeata Năvodari, va disputa astăzi, de la ora 15.00, o nouă partidă de verificare în cadrul stagiului de pregătire din Turcia, cu o echipă din liga secundă din Serbia.