Încă un antrenament cu public pentru CVM Tomis

Volei (m) / DA1-22: CVM Tomis Constanţa - Ştiinţa Bacău 3-0

Sport 12 Martie 2009 / 00:00 707 accesări

Desfăşurat în devans, meciul dintre CVM Tomis Constanţa şi Ştiinţa Bacău, contînd pentru ultima etapă din sezonul regulat al Diviziei A1, s-a terminat conform aşteptărilor, cu 3-0 pentru gazde. Partida a opus două formaţii care peste zece zile vor juca pentru obiective cu totul diferite: constănţenii pentru cîştigarea GM Capital Challenge Cup, împotriva formaţiilor clasate pe locul 1 în Turcia (Arkas Izmir), 3 în Grecia (EA Patras) şi, respectiv, 4 în Polonia (Jastrzebski Wegiel), iar băcăuanii pentru menţinerea în primul eşalon, contra lui Torpi Tg. Mureş. Cam asta a fost şi diferenţa de valoare etalată în teren, mai ales în primul set, în care Ştiinţa a stabilit recordul... negativ al campionatului: nu a cîştigat decît şase puncte!!! Ashlei Nemer a intrat la serviciu la scorul de 2-1 pentru gazde şi a ieşit la 16-2, cînd a servit în fileu! Pentru a-l scoate din mînă, antrenorul Bacăului, Cornel Păduraru, a utilizat în această perioadă cei doi timpi de odihnă alocaţi primului set şi a făcut cinci schimbări, însă fără succes. Pe mîna brazilianului, Tomis a realizat 14 puncte consecutive, profitînd de preluarea aproape inexistentă a băcăuanilor. Ashlei a servit şase aşi, Began, Voinea şi Miseikis au reuşit două blocaje, celelalte puncte fiind realizate de Voinea (2) şi Ashlei (1) pe atac, în timp ce băcăuanii au ratat două atacuri şi o preluare! Setul s-a terminat cu scorul de 25-6, record pentru acest campionat, fostul record aparţinînd echipei VCM Piatra Neamţ, 25-9 cu Constam Buzău în etapa a 10-a. Oaspeţii au mai echilibrat disputa în setul al doilea, încheiat 25-20, cedînd la mare diferenţă şi ultimul act, 25-14.

„A fost un meci mult prea uşor, în care am vrut să exersăm nişte scheme, dar a lipsit jucătorul pe care doream să-l blocăm (n.r. - universalul Serghei Lazarev) ca să ne pregătim cît mai bine pentru întîlnirea cu formaţia poloneză. Un meci prea uşor astăzi (n.r. - ieri), antrenamentul de aseară (n.r. - marţi) a fost mai tare!”, a declarat antrenorul principal Stelio De Rocco. „Nu trebuie să ne culcăm pe o ureche după acest meci, cu o echipă din coada clasamentului. Încă nu am ajuns la forma maximă, sper să o atingem la Izmir, peste zece zile”, a spus Radu Began. „Ne aşteptam la un meci uşor, dar asta e valoarea campionatului şi trebuie să jucăm fiecare meci. Mă bucur că echipa a tratat adversarul cu seriozitate şi că a fost un antrenament... oficial foarte reuşit”, a concluzionat Laurenţiu Lică. Să mai spunem că victoria de ieri a fost prima pentru Răzvan Tănăsescu în postura de... tătic! Soţia sa, Emanuela, a născut, chiar de Ziua Femeii, o fetiţă, care va fi botezată Daria-Alexandra.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenor Stelio De Rocco): Firpo - Miseikis, Began, Brinkman, Ashlei, Voinea şi Tănăsescu - libero; au mai jucat: Toronyai, Lică, Macovei şi Pereu; Ştiinţa Bacău (antrenor Cornel Păduraru): Manda - Lazăr, Ghencioiu, Sclearenco, Cosarev, Iosif şi Sceglov - libero (au mai jucat Iagăru, Ştefan, Şova şi Martin). Au arbitrat: Niculae Stan şi Alexandru Prodana (ambii din Bucureşti).